Tahliller

Bebeklerde CRP Yüksekliğinin Nedenleri ve Tedavisi

muayene olan bebek, bebeklerde crp yüksekliği

CRP (C Reaktif Protein), iltihabi olaylarda yükselen bir testtir. Bu iltihabi durum vücudun herhangi bir yerinde olabilir. Bebeklerde CRP yüksekliği (tıpkı erişkinde olduğu gibi) ilk olarak enfeksiyonları akla getirir. Ancak tek neden enfeksiyonlar değildir.

Bebeklerde CRP Yüksekliği ve Tehlikesi

Bu test birçok hastalığa bağlı yükselebilir. Bazı hastalıklar tehlikeli değilken bazıları oldukça tehlikelidir.  Yani yüksekliğe neden olan hastalığa göre durumun ciddiyeti değişir. En sık yüksekliğe neden olan hastalıklar şunlardır:

 1. Bademcik iltihabı
 2. Faranjit
 3. Bronşit
 4. Zatürre
 5. Sinüzit
 6. Çocukluk dönemi ateşli hastalıklarında hafif yükselebilir. Örnek: Kızamık, kızamıkçık gibi…
 7. Kulak iltihabı ve kulak enfeksiyonları
 8. Bağırsak enfeksiyonları (genellikle ishalle birlikte)
 9. İdrar yolu veya böbrek enfeksiyonları
 10. Apandisit
 11. Beyin zarı iltihabı (menenjit)
 12. Selilüt ve erizipel gibi yumuşak doku enfeksiyonları
 13. Kawasaki hastalığı (sendromu): Bir tür damar iltihaplanmasıdır.
 14. Kemik enfeksiyonları
 15. Kalp zarı iltihabi (perikardit)
 16. İnfektif endokardit

Ciddi darbeler, yanıklar,  vücuttaki kemik kırıkları gibi birçok neden iltihabi süreci başlatır. Bu durum hem erişkinlerde hem de bebeklerde CRP yüksekliğine neden olur.

CRP yüksekliği neden tehlikelidir?

CRP değerinin aşırı yükselmesi vücutta yaygın iltihabi bir olay olduğu düşündürür. Yüksekliğin derecesi enfeksiyonun daha ağır seyrettiğini düşündürür. Ancak bu testin yüksekliği, hastalığın şiddeti ile her zaman ilişkili değildir.

Örneğin bademcik iltihabı geçiren bebekte de menenjit geçiren çocukta da bu test aynı seviyede yükselebilir. Bademcik iltihabı daha kolay tedavi edilebilirken, menenjitin tedavisi daha zordur. Yani testin yüksekliği tek başına hastalığın ciddiyetini göstermez. Doktorunuzun bu yüksekliği araştırması, nedenini bulması ve tedavi etmesi gerekir.

Yükseklik nedeni menenjit, kemik enfeksiyonu, kalp zarı iltihabı, zatürre, kan zehirlenmesi gibi durumlarsa tehlikeli seyredebilir. Ancak kulak enfeksiyonuna bağlı yükseklik varsa daha kolay tedavi edilir ve tehlikesi çok daha düşüktür.

Bu test genellikle tek başına değerlendirilmez. Diğer kan testleri ve ek tetkiklerle birlikte incelenir. Bu testin yüksekliğine WBC yüksekliği de eşlik ediyorsa ilk olarak enfeksiyonlar düşünülür. Bunun dışında şu testler istenebilir:

 • İdrar tahlili
 • Tam kan sayımı
 • AST, ALT gibi karaciğer testleri
 • Akciğer grafisi
 • Gerek görüldüğünde ultrason ve tomografi
 • Gerek görüldüğünde LP: Bebeğin omuriliğinden sıvı alınarak incelenir. Menenjit teşhisi koymada çok yararlı bir tetkiktir.

Bebeklerde CRP Yüksekliği Belirtileri

Yüksekliğe en sık eşlik eden belirti ateştir. Ateş başta enfeksiyonları düşündürse de diğer iltihabi olaylarda da yükselebilir. Diğer belirtiler iltihabın yerine göre değişir.

En sık şu belirtiler görülür:

 • Ateş çoğu hastalıkta görülür.
 • Boğaz ağrısı: Bebeklerde bunu farketmek zor olabilir. Bundan dolayı emme güçlüğü, yutma güçlüğü veya ağızdan salya gelmesi görülebilir.
 • Kulak ağrısı: Bebeklerde huzursuzluk ve ağlama şeklinde görülebilir.
 • İdrar yaparken ağlama, çığlık atma (idrar yolu enfeksiyonu)
 • Öksürük, balgam, hırıltı (bronşit, zatürre)
 • Bilinç bozukluğu ve sürekli uyku hali (menenjit, kan zehirlenmesi)
 • Nefes darlığı ve morarma
 • Bulantı, kusma
 • Karın ağrısı
 • İshal

Bebeklerde CRP Yüksekliği Nasıl Tedavi Edilir?

Tedavi yüksekliğin nedenine göre verilir. Eğer bu yükseklik enfeksiyon kaynaklı ise uygun antibiyotik ilaçlar verilir. Enfeksiyonun yerine göre verilecek ilaçlar da değişir.

Damar iltihabı, kalp zarı iltihabı, menenjit veya kemik enfeksiyonu gibi daha ciddi seyreden hastalıklardan kaynaklı yükseklik varsa,  bebeğin hastaneye yatırılarak tedavi edilmesi gerekebilir.

Yazar Hakkında

Dr Cömert Arıcı

19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu, tıp doktoru. 2011 yılında tıp fakültesinden mezun olduktan sonra 6 yıl Ordu Devlet Hastanesi acil servisinde görev yaptı. Özel İstanbul Onkoloji Hastanesi'nde meslek hayatına devam etmekte.

error: Kopyalama yasak! Anlayışınız için teşekkürler.