Popüler Sağlık

Sağlıklı Ayaklar İçin 5 Öneri

ayak sağlığı

Hepimiz dışarıya çıkarken bakımlı olmaya özen gösteririz. Hele ki o gün bir toplantıya veya önemli bir görüşme yapacaksak, görünümümüze ekstra dikkat ederiz. Çünkü iyi bir görünüm, özgüven verir.Pek çoğumuz, evden çıkmadan önce dakikalarca aynanın karşısında zaman geçiririz. Bayanlar allık, ruj, rimel gibi güzellik ürünleri ile ayna karşısında bakım yaparken, erkekler de jöle, saç kremi, tıraş derken aynanın karşısında hayli oyalanır. Fakat çoğu zaman bizi bütün gün taşıyan ayaklarımıza karşı aynı hassasiyeti göstermeyiz. Halbuki ayak bakımı, sağlıklı bir bünye için önemlidir.

Sağlıklı olmak istiyorsanız, vücudunuzun bütününe özen göstermeli ve bütün organlarınıza karşı hassas olmalısınız. Bugüne kadar ayak sağlığını ihmal etmiş olabilirsiniz. Özellikle yaz aylarında ayaklarımız güneş ve hava ile sık sık temas halinde bulunabilir. Bu durum zaman zaman ayak sağlığını olumsuz etkileyebilir. Ayak sağlığı için şimdi size birkaç öneride bulunalım.

1-) Ayakkabı Seçimine Dikkat Edin

Özellikle uzun süre ayakta kalmanızı gerektirecek işler yapıyorsanız, ayakkabı seçimi çok önemlidir. Rahat ve ayak yapınıza uygun ayakkabılar seçin. Hatta imkanlar dahilinde ise, mümkün mertebe özel yapım ayakkabılar giymeye özen gösterin. Rahat bir ayakkabı, ayak sağlığı için çok büyük bir öneme sahiptir. Doğru ayakkabıyı seçerek, ayak sağlığınızı büyük oranda koruyabilirsiniz.

2-) Bakım Yapın

Toz, kir, güneş, su derken ayaklarımız genellikle sert ve kuru olma eğilimindedir. Onları nemlendirmek için haftada birkaç defa 10-15 dakika boyunca temiz ve sıcak suda bekletmek, ayaklarınıza temiz, yumuşak ve güzel bir görünüm kazandıracaktır. İki haftada bir kere, ponza taşı (topuk taşı) ile ayaklarınızdaki pürüzleri giderebilir, ölü ve kuru cilt hücrelerinden kurtulabilirsiniz.

Arada bir pedikür ve ayak masajı cildi gençleştirir ve güzel bir görünüm kazandırır. Ayrıca, ayak tırnaklarınıza oje sürmeden önce, eksi oje kalıntılarını silmeyi unutmayın.

3-) Sürekli Aynı Ayakkabıyı Giymeyin

Gün içinde zaman zaman ayaklarınızı havalandırmaya çalışın. Ayağınızın terlemesini ve kötü kokmasını engellemek için pamuklu çoraplar tercih edin. Sürekli aynı ayakkabıyı giydiğinizde, ayakkabınız bir süre sonra bakteri yuvası haline gelecektir. Zaman zaman farklı ayakkabılar giyin. Ayakkabılarınızın temizliğine ve bakımına da özen gösterin.

4-) Ayak Tırnaklarınızı Kısa Tutun

Uzun ayak tırnakları, tam bir mikrop yuvasıdır. Ayak tırnaklarınızın uzamasına izin vermeyin. Uzun tırnaklar sadece çirkin bir görüntüye değil, aynı zamanda ayaklarınızın kötü kokmasına ve tırnak batmasına da neden olur. Bu nedenle ayak tırnaklarınızı düzenli olarak kesin.

5-) Nemlendirici Kullanın

İyi bir ayak kremi veya esansiyel yağlar yardımı ile ayaklarınızı nemli tutun. E vitamini ile zenginleştirilmiş bir ayak kremi, ayaklarınızın yumuşak ve esnek olmasını sağlayacaktır. Hindistan cevizi yağı, ayaklarınızı nemli ve yumuşak tutmak için mükemmel bir seçim olacaktır.

Sağlıklı ve güzel ayaklara sahip olmak için düzenli olarak ayak bakımı yapılmalıdır. Bu önerileri uygulandığınız taktirde ayaklarınızın sağlıklı kalmasını sağlayabilirsiniz.

Genç Bir Öneri İçin 6 Öneri

Yazar Hakkında

Yasemin Arıbaş

Yasemin Arıbaş

Haydarpaşa Bülent Akarcalı Anadolu Sağlık Meslek Lisesi 2014 mezunu. Marmara Üniversitesi İlk ve Acil Yardım Teknikerliği bölümünü bitirdi. Özel bir hastanede meslek hayatına devam ediyor.

error: Kopyalama yasak! Anlayışınız için teşekkürler.