Tahliller

ASO Nedir? Yüksekliği Neden Olur? Normal Değeri Kaçtır?

aso Nedir

ASO (Antistreptolizin O), yakın zamanda geçirilmiş streptokok (bakeri türü) enfeksiyonunu gösteren bir testtir. Streptokok adı verilen bakteriler başta boğaz enfeksiyonları olmak üzere bir çok hastalığa neden olurlar.

Bu test streptokok türü (ABHS) bakteriler tarafından oluşturulan bir enfeksiyona, vücudun verdiği reaksiyonu göstermek için kullanılır. Diğer bir deyişle streptokok türü bakteri enfeksiyonlarının kanıtıdır.

Vücuda bir bakteri girdiğinde savunma sistemi kendine yabancı olan bu organizmayı etkisiz hale getirmeye çalışır. Bunu yaparken antikor adı verilen moleküller üretir. Antikorlar bakterinin vücuttan uzaklaştırılmasına yardımcı oldukları gibi bağışıklıktan da sorumludurlar.

Streptokok bakterileri, streptolizin O adında bir enzim üretirler. Streptolizin O alyuvarları tahrip eder ve yıkar.

Streptokok bakterileri vücuda girdiklerinde bağışıklık sistemi bu bakterilerdeki streptolizin O isimli proteine karşı antikor oluşturur. Oluşan bu antikorlar ASO testi ile ölçülür. Kısacası bu testin yüksek olması kişinin streptokok enfeksiyonu geçirdiğini gösterir.

ASO Normal Değeri

 • 200 IU/mL’nin altında olmalıdır.

200 IU/mL seviyesinin üzerinde olması “pozitif”, altında olması “negatif” olarak değerlendirilir. Normalde bu testin negatif olması beklenir.

ASO titresinin (seviyesinin) ölçümü türbidimetrik veya nefelometrik yöntemlerle yapılmaktadır. Test sonuçlarında yer alan türbidimetrik ve nefelometrik kelimeleri, testin ölçüm yöntemini gösteren teknik bir ayrıntıdır. İki yöntemin birbirine anlamlı bir üstünlüğü bildirilmemiştir.

ASO (Antistreptolizin O), streptokok enfeksiyonu başladıktan 1 – 3 hafta sonra yükselir, 3 – 5  hafta sonra en yüksek seviyeye çıkar. Testin normale (negatife) dönmesi 6 – 12 ayı bulur. Bu test streptokok enfeksiyonlarının yaklaşık %80-85’inde yüksek çıkar. Bundan dolayı testin negatif olması hastalığı tamamen dışlamaz.

ASO Yüksekliği Neden Önemli?

Streptokok enfeksiyonları sonrası gelişebilen ciddi yan etkiler (komplikasyonlar) bu testi değerli kılmaktadır.

ASO yüksekliğinin en sık görüldüğü 5 durum:

 1. Bakteriyel endokardit: Streptokok bakterilerinin kalbin iç zarında enfeksiyona neden olmasıdır. Ciddi bir hastalık olup kalıcı kalp kastalıklarına (kapak hastalıkları gibi) veya ölüme sebebiyet verebilir. Bu testin yüksekliği teşhiste önemlidir.
 2. Akut Romatizmal Ateş (ARA): Kalp romatizması olarak da bilinen bu hastalık, streptokok enfeksiyonu sonrası gelişir. Kalbin yanında, eklemler, cilt ve sinir sistemide tutulabilir. Kalıcı kalp hastalıklarına ve ölümlere neden olabilir. Tekrarlamasını engellemek için uzun yıllar penisilin tedavisi verilir.
 3. Glomerülonefrit (APSGN): Yine streptokok enfeksiyonu sonrası gelişen, böbreklerde iltihaplanmaya neden olan bir hastalıktır. İdrarda kanama, protein kaçağı, yüksek tansiyon gibi belirtilerin görülebildiği bu hastalık, böbrek yetmezliği gibi ciddi sonuçlar doğurabilir.
 4. Boğaz enfeksiyonu
 5. Cilt enfeksiyonu

ASO Yüksekliği Belirtileri

Bu belirtiler streptokok bakterilerinin neden olduğu enfeksiyonlar nedeniyle gelişir. Bu testin yüksekliği ile birlikte görülebilen belirtiler:

 • Boğaz ağrısı: Streptokok bakterilerin neden olduğu faranjit veya bademcik iltihabı nedeniyle gelişebilir. Bademcikler şiş, kızarık ve üzeri beyaz çizgilerle kaplı olabilir.
 • Damakta küçük, toplu iğne başı şeklinde kırmızı lekeler
 • Boyundaki lenf bezlerinde şişlik ve hassasiyet
 • Yutma güçlüğü ve yutkunurken ağrı görülebilir.
 • Ciltte kızarıklık, şişlik, ısı artışı ve ağrı streptokoklara bağlı cilt enfeksiyonlarında (selülit gibi) görülür.
 • Ateş: Streptokok bakterilerinin neden olduğu enfeksiyonlarda yüksek ateş sık görülür.
 • Baş ağrısı, kas ağrıları, eklem ağrıları ve tüm vücutta ağrı
 • Özellikle çocuklarda eşlik eden bulantı ve kusma
 • İştahsızlık, genel halsizlik
 • Döküntü (kızıl) görülebilir.

Yazar Hakkında

Dr Cömert Arıcı

Dr Cömert Arıcı

19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu, tıp doktoru. 2011 yılında tıp fakültesinden mezun olduktan sonra 6 yıl Ordu Devlet Hastanesi acil servisinde görev yaptı. Özel İstanbul Onkoloji Hastanesi'nde meslek hayatına devam etmekte.

error: Kopyalama yasak! Anlayışınız için teşekkürler.