Anti HIV testi, AIDS hastalığına neden olan HIV virüsünü tespit etmek amacıyla yapılan bir antikor testidir.

HIV virüsü bulaşından sonra bağışıklık sistemi virüsü yok etmeye çalışır. Bunu yaparken HIV virüsüne karşı antikor adı verilen protein yapıda maddeler üretir. Bu antikorlar savunma amacıyla üretilen silahlar olarak düşünülebilir.  Anti HIV testi de bu antikorların seviyesini ölçmektedir.

Anti HIV Testi Hangi Durumlarda Yapılır?

 • HIV virüsü taşıyan kişilerle korunmasız cinsel teması olan kişilerde
 • Damardan uyuşturucu madde kullananlarda
 • HIV virüsü taşıyan kişinin vücut sıvıları ile temas etmiş iğnenin batması durumunda

Anti HIV Testi Sonucunun Yorumlanması

Anti HIV testi pozitif: Kişide HIV antikorlarının saptandığını gösterir. Kişinin HIV virüsü taşıdığını düşündürür ancak kesin teşhis koydurmaz. Bu test pozitif çıkarsa farklı bir testler ile (Western Blot) doğrulamak gerekir. Doğrulama testlerinin de pozitif çıkması durumunda kişinin HIV virüsü taşıdığı kesinleşir.

Kişi HIV virüsü taşımadığı halde testin pozitif çıkmasına “yalancı pozitiflik” denir. Bu testte de yalancı pozitiflikler görülebildiği için farklı testler ile doğrulama yapılır.

Anti HIV testinin yalancı pozitif çıkabildiği durumlardan bazıları;

 • Lösemi, lenf kanseri gibi durumlarda
 • Lupus hastalığı, romatoid artrit ( iltihaplı romatizma) gibi otoimmün hastalıklarda
 • Frengi (sifiliz) hastalığında
 • Alkolik bireylerde

HIV pozitif kişilerde görülebilecek erken belirtiler;

 • Ateş
 • Öksürük
 • Boğaz ağrısı
 • Burun akıntısı
 • Döküntü
 • Baş ağrısı
 • Kas ağrıları
 • Lenf bezlerinde büyüme (LAP)

HIV virüsü bulaştıktan ortalama 2-3 hafta sonra yukarıda saydığımız grip benzeri belirtiler görülebilir. Bu belirtiler belli bir süre sonra kaybolur.  Eğer kişi HIV taşıyıcısını olduğunu farketmez ve tedavi görmezse hastalık yıllarca bulgu vermeden ilerler. En son savunma sistemi çöker ve AIDS tablosu ortaya çıkar.

Anti HIV testi negatif: Normal kabul edilir. Kişide HIV antikorlarının saptanmadığını gösterir.

Anti HIV Testi Ne Zaman Yapılır?

HIV virüsü bulaştıktan 6 – 12 hafta sonra, virüsü taşıyanların çoğunda bu test pozitif çıkmaktadır. Bulaştan 6 ay sonra virüsü taşıyanların yüzde 95’inde test pozitifleşir. Dolayısıyla bu testin pozitif çıkması için temastan sonra belli bir sürenin geçmesi gerekmektedir. Bu süre ortalama 2-3 aydır. Bazı kişilerde bu süre çok daha uzun sürebilir.

Örneğin şüpheli temastan 10 gün sonra yapılan test, kişi virüsü taşıyor olsa bile, negatif çıkacaktır. Çünkü bağışıklık sisteminin virüse karşı ölçülebilir seviyelerde antikor oluşturması için, belli bir zamanın geçmesi gerekir.

Bu testin erken dönemde negatif çıkması HIV bulaşını tamamen dışlamaz. Yüksek şüphe taşıyan kişilerde diğer testlerle birlikte aralıklı tekrar testleri yapılır.

HIV bulaşını erken dönemde tespit etmek için bu testle birlikte p24 antijen testi de yapılabilir. P24 antijen testi, anti HIV antikor testine kıyasla daha erken pozitif sonuç verebilir.

Referanslar

http://hivinsite.ucsf.edu/InSite?page=kb-02-02-01

https://www.urmc.rochester.edu/encyclopedia/content.aspx?contenttypeid=167&contentid=hiv_1_antibody

Laboratuvar ve Tanısal Testler Prof Dr M.Kemal Erbil sayfa: 331

Wallach’ın Tanıda Laboratuvar Testlerinin Yorumlanması 9. Baskı s: 449-451

Yazar Hakkında

Dr Cömert Arıcı

Dr Cömert Arıcı

19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu, tıp doktoru. 2011 yılında tıp fakültesinden mezun olduktan sonra 6 yıl Ordu Devlet Hastanesi acil servisinde görev yaptı. Özel İstanbul Onkoloji Hastanesi'nde meslek hayatına devam etmekte.

Yazar Hakkında

Kadir Demir

Kadir Demir

İstanbul Üniversitesi 2006 mezunu. 2006-2012 yılları arasında Pendik Devlet Hastanesi laboratuvarında, 2012-2017 yılları arasında Dr Lütfi Kırdar Kartal Eğitim Araştırma Hastanesinde mikrobiyoloji laboratuvarında görev yaptı. Şu an özel bir hastaneden meslek hayatında devam etmekte.

error: Kopyalama yasak! Anlayışınız için teşekkürler.