Tahliller

Anti HAV IgG ve IgM Testi Nedir? Pozitif Çıkması Ne Anlama Gelir?

Anti HAV IgG ve IgM

Anti HAV IgG ve Anti HAV IgM bağışıklık sistemi tarafından Hepatit A Virüsüne (HAV) karşı oluşturulmuş antikorlardır. Bu iki tip antikorun toplamına ise Anti HAV Total denilmektedir.

Hepatit A virüsü vücuda girdikten sonra savunma sistemi tarafından yok edilmeye çalışılır. Bağışıklık sistemi bunu yapabilmek için antikor isimli protein yapıda maddeler üretir. Bizlerde bu antikorların kan seviyesini ölçerek geçirilen hastalık hakkında bilgi ediniriz.

Hepatit A virüsü bulaştıktan ortalama 1 ay sonra (15-50 gün arası değişebilir) kişide belirtilere neden olur. Dolayısıyla virüsün kanınızda bulunduğu bu 1 aylık dönemde kişide belirti görülmez. Kişide belirti olmasa bile bağışıklık sistemi virüsü tanır ve ona karşı yanıt oluşturur. İlk önce Anti HAV IgM tipinde antikorlar üretir. IgM tipi bu antikorlar ortalama 6 ay boyunca (3 ay- 1 yıl arası değişebilir) kanda bulunur.

Anti HAV IgG antikorları ise kanda daha geç tespit edilir. Virüs bulaştıktan ortalama 8 – 12 hafta sonra kanda tespit edilir. IgG tipi bu antikor kalıcı bağışıklık sağlar ve genellikle ömür boyu kanda bulunur. Burdan da anlaşılacağı üzere Hepatit A geçiren birisi genellikle ömür boyu bağışıklık kazanmış olur.

IgM ve IgG tipindeki antikorların toplamı Anti HAV şeklinde ya da Anti HAV Total şeklinde ifade edilir.

Anti HAV IgG, IgM Pozitifliği

Anti HAV IgM Pozitif:  Hepatit A enfeksiyonu geçiren veya yakın zamanda geçirmiş olanlarda pozitif çıkmaktadır. Kalıcı bir bağışıklık göstermez.

Anti HAV IgG Pozitif: IgG tipi antikor pozitifliği bağışıklığı gösterir. Ancak zaman konusunda çok yardımcı olmaz. Kişi 2-3 ay önce de Hepatit A geçirmiş olabilir, 10 yıl önce de… Eğer kişi Hepatit A aşısı yaptırmışsa yine bu testin pozitif olması beklenir.

Anti HAV (Total) Pozitif: Yukarıda bahsettiğimiz iki antikorun toplamını verir. Bu testin pozitif olması kişinin ya geçmişte ya da şimdi hastalığı geçirdiğini gösterir. Ayrıca Hepatit A aşısı yaptıranlarda pozitif tespit edilebilir.

Bu üç testin de negatif olması normal kabul edilir. Yani kişi aşı olmamış, hepatit A geçirmemiştir.

Bir kişide Anti HAV IgG pozitifken Anti HAV IgM negatifse bunun 2 nedeni olabilir;

  1. Önceden geçirdiği bir Hepatit A enfeksiyonu
  2. Hepatit A aşısı yaptırmış olması

IgM pozitifken IgG negatifse akla akut enfeksiyon gelir. Yani kişi büyük ihtimalle Hepatit A geçiriyordur.

Bu testlerle birlikte AST, ALT, alkalen fosfataz, bilirubinler ve karaciğer sorununu düşündürebilecek diğer testlere de bakılabilir. Hepatit A enfeksiyonu geçiren kişilerde AST, ALT gibi karaciğer testleri yükselir.

Sarılık olarak da bilinen bu hastalıkta en sık şu belirtiler görülür;

  • Halsizlik, kırgınlık
  • Bulantı, kusma
  • Karın ağrısı
  • Ateş
  • Dışkı renginde beyazlaşma
  • İdrarda koyulaşma
  • Ciltte, gözlerde ve vücutta sararma yani sarılık
  • Daha az sıklıkla cilt döküntüsü ve eklem ağrıları görülebilir.

Özellikle çocukluk çağlarında görülebilen bu hastalık dışkıyla (fekal-oral) bulaşır ve kronikleşmez. Hastalığı geçirenler genellikle ömür boyu bağışıklık kazanır. Dolayısıyla Anti HAV IgG testlerinin de ömür boyu pozitif olarak kalır.

Yazar Hakkında

Dr Cömert Arıcı

Dr Cömert Arıcı

19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu, tıp doktoru. 2011 yılında tıp fakültesinden mezun olduktan sonra 6 yıl Ordu Devlet Hastanesi acil servisinde görev yaptı. Özel İstanbul Onkoloji Hastanesi'nde meslek hayatına devam etmekte.

error: Kopyalama yasak! Anlayışınız için teşekkürler.