Tahliller

Anti CCP Nedir? Yüksekliği Neden Olur? Normal Değeri Kaçtır?

anti ccp

Anti CCP, iltihaplı romatizma olarak bilinen romatoid artritin teşhisinde ve takibinde kullanılan bir testtir.

Vücuda bakteri gibi yabancı bir mikroorganizma girdiğinde, savunma sistemi antikor isimli protein yapısındaki maddeler üretir. Üretilen antikorlar vücuda zarar verebilecek maddeleri (bakteri, virüs…) etkisiz hale getirir.

Savunma sistemi bazen anormal bir şekilde kendi dokularına karşı antikor üretir. Yani kendi dokularına yabancı gibi davranıp, onlara karşı saldırıda bulunur. Vücudun kendi dokularına karşı oluşturduğu antikorlara otoantikor, bunun sonucunda oluşan hastalıklara da otoimmün hastalıklar adı verilir.

Antikorları savunma sisteminin silahı olarak düşünebiliriz. Bazen savunma sistemi anormal şekilde bu silahı kendine doğrultabilir. Kendi sağlıklı dokularına zarar verir ve hastalıklara neden olur.

Anti CCP de yukarıda anlattığımız şekilde, vücudun kendi yapılarına karşı oluşturduğu bir otoantikordur. Yani kendi dokularına saldıran savunma sisteminin ürettiği bir üründür. Bu test özellikle iltihaplı romatizma hastalığında pozitif çıkar. İltihaplı romatizma savunma sisteminin kendi dokularına saldırması sonucu gelişir.

İltihaplı romatizma (Romatoid Artrit), eklemlerde iltihaba ve harabiyete neden olan sistemik bir hastalıktır. Özellikle el parmak eklemlerini sık tutar. Eklem dışında deriyi, gözü, damarları (vaskülit) ve iç organları tutabilir. İltihaplı romatizma teşhisi, hastalık belirti ve bulguları ile birlikte anti CCP gibi kan testlerin pozitif olması ile konulmaktadır.

Anti CCP, vücuttaki sitrulin isimli aminoasite ve bu aminoasitin bulunduğu proteinlere karşı oluşturulmuş bir antikordur. Bundan dolayı Siklik Sitrulinize Peptid Antikoru (Cyclic Citrullinated Peptide) denilmektedir.

Anti CCP Testinin Pozitif Olması

Testin özgüllüğü yüksek olup %90’ın üzerindedir. Yani testin pozitif çıktığı kişilerin %90’ından fazlasında iltihaplı romatizma hastalığı bulunmaktadır. Geri kalan %10’undan azında ise iltihaplı romatizma olmadığı halde test pozitif çıkmaktadır(yalancı pozitif).

Lupus ve diğer bazı otoimmün hastalıklarda da anti CCP testi pozitif gelebilir. Testin pozitif olması tek başına tanı koydurmaz.

Anti CCP Normal Değerleri (Referans Aralığı)

  • <20 ise Negatif
  • 20 – 39.9 arası Zayıf Pozitif
  • 40 – 59.9 arası Pozitif
  • >60 olması Güçlü Pozitif olarak değerlendirilir.

Testin negatif olması, normal kabul edilir. Ancak, negatif test sonucu hastalığın olmadığı anlamına gelmez. Testin duyarlılığı yaklaşık %50-75 arasındadır. Yani iltihaplı romatizma bulunan kişilerin ortalama % 65’inde bu test pozitif çıkmaktadır. Geri kalan %35’inde ise iltihaplı romatizma olduğu halde test negatif çıkmaktadır.

Sonuç olarak iltihaplı romatizma şüphelenilen kişilerde, teşhia koymaya yardımcı, özgüllüğü yüksek ve oldukça önemli bir testtir. Testin pozitif olması olması, kişide yüksek olasılıkla iltihaplı romatizma (romatoid artrit) olduğunu düşündürür. Bu hastalıkta kullanılan diğer bir test olan RF (romatoid faktör) ile birlikte değerlendirilebilir. Anti CCP testinin özgüllüğü RF’ye göre daha yüksektir.

Referanslar

Wallach’ın Tanıda Laboratuvar Testlerinin Yorumlanması s:147, 935

Yazar Hakkında

Dr Cömert Arıcı

Dr Cömert Arıcı

19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu, tıp doktoru. 2011 yılında tıp fakültesinden mezun olduktan sonra 6 yıl Ordu Devlet Hastanesi acil servisinde görev yaptı. Özel İstanbul Onkoloji Hastanesi'nde meslek hayatına devam etmekte.

error: Kopyalama yasak! Anlayışınız için teşekkürler.