Hastalıklar

Anne Sütü Sarılığı Nedir? Neden Olur ve Nasıl Geçer?

anne sütü sarılığı

Bebeklerin çoğu yenidoğan döneminde (0-28.gün arası) sarılığa yakalanırlar. Bu sarılık bazen fizyolojik olup kabul edilebilir sınır içerisinde kalırken, bazen de patolojik olup tehlikeli seviyelere çıkar. Anne sütü sarılığı uzamış sarılık sebebidir.

Anne sütü sarılık yapar mı?

Anne sütünün hem kendisi hem de yetersiz verilmesi sarılığa neden olabilir.

Erken ve geç anne sütü sarılığı olmak üzere iki formu vardır. Bu iki form, yenidoğan döneminin farklı zamanlarında ve farklı mekanizmalar ile oluşur.

Erken Anne Sütü Sarılığı

Doğumdan sonraki 2. ve 3. gününde oluşan bir sarılıktır. Bundan dolayı erken anne sütü sarılığı adı verilir. Anne sütünün kendisinden değil, yetersiz verilmesinde kaynaklanır.  Yani bebeğin yetersiz beslenmesi ve kalori azlığı nedeniyle ortaya çıkar.

Yetersiz beslenen bebeklerde sıvı kaybı ve barsak hareketlerinde azalma olur. Bunun sonucunda barsaklardaki bilirubin (sarılık pigmenti) geri emilir ve kana geçer. Sonuçta atılması gereken bilirubin tekrar geri emilerek sarılığa neden olur.

Erken anne sütü sarılığı nasıl  geçer?

Bebeğin yeterli beslenmesi gerekir. Erken ve sık sık emzirmek sarılığı geçirir. Doğumdan sonraki ilk günden itibarem günde 10-12 defa yeterli miktarda emzirmek erken anne sütü sarılığını önler.

Geç Anne Sütü Sarılığı

Doğumdan sonraki ilk haftadan sonra başlayıp 2. haftada doruk seviyelere ulaşan bir sarılık tablosudur. Geç anne sütü sarılığının nedeni, anne sütünün kendisidir.

Anne sütündeki bazı maddeler bağırsaklardaki β-glukunoridaz isimli enzimin aktivitesini arttırır. Bunu sonucunda atılması gereken bilirubin tekrar emilerek kana geçer ve sarılık gelişir.

β-Glukuronidaz: Bağırsaklarda bulunan ve bilirubini geri emilebilir forma çeviren bir enzimdir. Safra ile barsaklara atılan indirekt bilirubini geri emilebilir direkt bilirubine çevirerir.

Geç anne sütü sarılığında bilirubin değerleri 20 mg/dl seviyelerinin üzerine kadar çıkabilir.

Geç Anne Sütü Sarılığı Nasıl Geçer ve Ne Kadar Sürer?

Bilirubin değerleri tehlikeli seviyelerde seyrediyorsa ve fototerapi ile düşmüyorsa, anne sütü 24 saat süreyle kesilir. Anne sütü kesildikten sonra bilirubin değerleri hızla düşer. Anne sütünün tekrar verilmesi ile bilirubin değerleri yükselse de önceki yüksek değerlere çıkmaz. Genellikle anne sütünü kesmeye gerek kalmaz ve doktorlarda anne sütünü kesmek istemezler.

Yüksek bilirubin değerleri belli seviyelerin üzerinde beyinde birikerek kernikterus denilen nörolojik tabloya neden olabilir. Geç anne sütü sarılığında da tehlikeli seviyelerde yükselme görülebilir.

Geç anne sütü sarılığı 10-15. günlerde en yüksek değerlere ulaşır. Emzirmeye devam edilirse 4-10 gün kadar bu yüksekliğini korur ve daha sonra düşmeye başlar.Bilirubin değerleri 3.-12. haftalarda normale iner. Anne sütü sarılığı ilk 24 saatte görülmez.

Yazar Hakkında

Dr Hüseyin Arslan

Dr Hüseyin Arslan

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu, tıp doktoru. 2014 yılında fakülteyi bitirdikten sonra 3 yıl Ordu Devlet Hastanesi acil servisinde görev yaptı. Şu an Ümraniye Eğitim Araştırma Hastanesi'nde aile hekimliği asistanı olarak çalışmaktadır.

error: Kopyalama yasak! Anlayışınız için teşekkürler.