Akciğerde Su Toplaması Neden Olur? Hangi Belirtiler Görülür?

akciğerde su toplaması

Akciğerde su toplaması, akciğeri saran zarlar arasında sıvı birikmesi durumuna verilen isimdir. Akciğerde su birikmesi olarak adlandırılan bu durum birçok hastalığa bağlı gelişebilir. Bu hastalıklara yazımızın devamında değineceğiz.

Resimde de görüldüğü üzere, akciğeri saran birbirinin devamı niteliğinde iki adet zar (plevra) vardır. Bunlardan biri akciğeri çepeçevre saran iç zar (visseral plevra) diğeri ise göğüs ve karın duvarında bulunan dış zardır(paryetal plevra).

akciğer zarı-plevra

Bu iki zar kapalı bir boşluk oluştururlar. İşte bu boşluğa çeşitli nedenlerle sıvı birikmesi durumuna “akciğerde su toplaması” denilmektedir. Normalde bu boşlukta sürtünmeyi engelleyen 5-10 ml kadar sıvı bulunur.

Bu durumun akciğer filminde tespit edilebilmesi için zarlar arasında en az 250-300 ml sıvı toplanmalıdır.

Akciğer zarları arasında biriken sıvı fazla ise, biriktiği taraftaki akciğeri sıkıştırarak ve aynı zamanda karşı taraftaki akciğeri iterek nefes darlığına neden olur.

Akciğerde Su Toplaması Nedenleri

En sık görülen nedenler şunlardır:

Kalp Yetersizliği

Akciğerde su toplanmasının en sık nedenlerinden birisidir. Sıvı genellikle sağ akciğerlerde toplanır. Nefes darlığı ön plandadır. Kalp yetmezliği zaten nefes darlığına neden olan bir hastalıktır. Akciğerde su toplaması durumunda ise bu nefes darlığı giderek şiddetlenir ve kişi sırtüstü yatamaz hale gelir. Kişi sırtüstü yatınca nefesi daralır ve dik oturma ihtiyacı duyar. Bu durum genellikle idrar söktürücü ilaçlarla tedavi edilir. Eğer sıvı miktarı çoksa müdahale edilerek boşaltılabilir.

Akciğer Tüberkülozu (Verem)

Verem ülkemizde hala önemli bir sağlık sorunudur. Verem mikrobu (mycobacterium tuberculosis) akciğer ve akciğer zarlarında iltihaplanmaya neden olur. İltihaplı akciğer zarlarının birbirine sürtünmesi ile göğüs ağrısı görülür. Bu duruma kırgınlık, ateş, gece terlemeleri ve öksürük şikayetleri de eşlik eder. Zamanla akciğer zarları arasında sıvı birikir ve zarların sürtünmesi kesildiği için göğüs ağrısı da geriler. Veremin tedavi edilmesi durumunda biriken sıvı da gerileyecektir.

Zatürre

Özellikle bakterilerin (pnomokoklar) neden olduğu zatürrelerde, akciğerde su toplanması görülebilir. Akciğer ve akciğer zarının enfeksiyonu sonucu şiddetli göğüs veya sırt ağrısı görülebilir. Buna genellikle öksürük, balgam, ateş gibi belirtiler eşlik eder. Uygun antibiyotik verilerek tedavi edilir.

Kanserler

Akciğerde su toplanması nedenleri arasında kanserlerde yer almaktadır. Özellikle bazı kanserlerde bu durum daha sık görülür. Bu duruma en sık neden olan kanserler:

 • Bronş kanseri
 • Meme kanseri
 • Lenf kanseri (lenfoma)
 • Akciğer zarı kanseri (mezotelyoma): Asbestin neden olduğu bir kanser türüdür.

Bunlar dışındaki kanserlerde de akciğerde sıvı birikebilir. Kansere bağlı sıvı toplanmalarında, sıvı boşaltılsa bile hızlı bir şekilde tekrarlar. Bundan dolayı uygun kişilerde akciğer zarları birbirine yapıştırılarak tedavi edilir.

Akciğere Pıhtı Atması (Pulmuner Emboli)

Akciğer damarlarlarına pıhtı atması durumudur. Aniden gelişen göğüs veya yan ağrısı, nefes darlığı ve çarpıntı şikayetleri görülür. Pıhıtının tıkadığı damarın büyüklüğüne göre şikayetler değişebilir. Akciğerde sıvı birikiminin de görülebileceği bu hastalık acil tedavi gerektirir. (bkz: Akciğere pıhtı atması nedir?)

Romatizmal Hastalıklar

Romatoid artrit, lupus hastalığı, sistemik skleroz, poliarteritis nodosa gibi hastalıklarda da akciğerde su toplanması görülebilir.

Akciğerde Su Toplamasının Diğer Nedenleri

 • Nefrotik sendrom: Böbrekten protein kaybının ve vücutta ödemin bulunduğu bir sendromdur. Protein kaybına bağlı damar içindeki sıvı damar dışına kaçar. Hem vücutta hem de akciğerde sıvı birikimi görülebilir.
 • Akciğer zarı iltihaplanması
 • Miksödem: Tiroid bezinin az çalışması sonucu tüm vücudun su topladığı bir durumdur. Şiddetli ödemi olan kişilerde hem akciğer hem de kalp zarları arasında sıvı birikebilir.
 • Karaciğer sirozu
 • Ailevi akdeniz ateşi (FMF): Genellikle ataklar halinde karın ağrısına neden olan genetik bir hastalıktır. Akciğer zarları arasında iltihabi bir sıvı birikir.
 • Pnömotoraks: Akciğerin sönmesi veya akciğere hava kaçağı olarak bilinir. Darbeye bağlı veya kendiliğinden gelişebilir. Ani keskin göğüs ağrısı ve nefes darlığı ön plandadır.
 • Pankreas iltihabı (pankreatit)
 • Yemek borusu yırtıkları (özofagus rüptürü)
 • Hemotoraks: Akciğerde zarları arasında kan toplanması durumudur. Genellikle şiddetli göğüs travmaları sonrası gelişir.
 • Böbrek yetmezliği
 • Periton diyalizi
 • Kemoterapi ilaçları; bleomisin, metotreksat, siklofosfamid gibi…
 • Diğer bazı ilaçlar: Hidralazin, kinidin, nitrofurantoin, minoksidil, amiodaron gibi…
 • Radyoterapi tedavisi
 • Konstriktif perikardit
 • Akciğerde su toplaması nedenleri arasında diyafram altı abseler, karaciğer abseleri, mide-barsak delinmeleri de yer almaktadır. 

Cerahat şeklinde(iltihaplı) sıvının akciğerde birikmesine ampiyem denir. Genellikle bakteriyel zatürrelerde, tüberkülozda (verem) ve akciğer absesinde görülür.

Akciğerde Su Toplaması Belirtileri

Akciğer su toplaması durumunda en sık şu belirtiler görülür:

 • Akciğerde su toplaması, zatürre ve akciğer damarlarında tıkanıklık gibi nedenlere bağlı geliştiyse, batıcı tarzda şiddetli göğüs veya yan ağrısı görülebilir.
 • Akciğer dış zarının diyaframı saran kısmında iltihabi bir durum varsa omuza vuran ağrı görülebilir.
 • Nefes darlığı ve hızlı nefes alıp verme
 • Öksürük, balgam
 • Ateş, terleme, halsilik
 • Mide ağrısı, karında şişlik

Belirtiler sıvı birikiminin nedenine ve sıvı miktarına göre değişebilir. Örneğin zatürrede öksürük, balgam, ateş gibi belirtiler görülürken kalp yetmezliğinde nefes darlığı ön plandadır.

101 Yorum

 • Merhaba
  Benim babam dun bypass ameliyati oldu yasi 49 kilosu biraz fazla cogerlerin KOAH baslangici var dediler am 5 damar tikali oldugu icin bypass sart dedi doktorumuz basarili bir ameliyat sonrasi yogunbakima cikti fakat akciger degerleri yukselme ve su topladigi icin uyutuyorlarmis size sorum boyle birdurumun hayati riski nasildir tedavi ne kadar surer simdiden tesekkurler.

  • Merhaba, inananın bu konuda yardımcı olamıyoruz. Söyledikleriniz bizim yorum yapmamız için yeterli değil. Ameliyatı yapan doktor dışında yapılacak yorumlar yanıltıcı olacaktır. Geçmiş olsun.

 • Kardeşim henüz 18 yaşında ve yaklaşık 3 ltre su çıkartıldı akciğerinden. Suanda alinan tahlillerin sonucunun çıkmasını bekliyorz. Doktorlar kanserden şüpheleniyor. Lutfen yardm edin . Bu sonucun çıkma ihtimalinin az olduğunu söyleyin.

 • Anneme yaklaşık 2 ay önce yumurtalıkta 12 cm çapında kist olduğu söylendi ameliyat için bir ay sonrasına gün verdiler bu sürede hac a gitti ama orda böbrek yetmezliği problemi çıktı diyalize girmeye başladı ağrıları dayanılmaz olunca turkiyeye döndü şu an cerrahpasa da yatıyor sırt bölgesinde çok ağrı olduğunu söylüyordu dün ciğerlerinde sıvı olduğunu söylediler bu sıvı kiste bağlı olarakmi yoksa böbreklerden dolayı mi oluştu acaba

  • Böbrek yetmezliğinin buna neden olması daha olası. Ancak başka bir nedene bağlı da gelişmiş olabilir. Bu konuda doktorunuz daha sağlıklı bilgi verecektir.

 • Merhaba
  Benim bir yakinim ameliyyat olmus.Sag(urek olmayan tarafda) ag ciyerinin 100de 70ni kesib cixarmislar.Oskurerken qan geliyordu .Doktor acilen ameliyyat olunmasi gerekdi dedi ve biz de ameliyyat etdirdik.Simdi 2 adet agciyerden cikan 2 balon qoyulmusdu agciyerde sular suzuldu ,balonlari tek tek cixartdilar yani 5 gun mesafe ile.Simdi oskurek tutmus nefesi daraliyor ,kelmeni yarimciq diyor nefesim catmiyor diyor.Rontgen etdiler agciyere su yikilmis soylefi doktor.Ag ciyerin arkasindan yani bel tarafdan delik acib suyu aldi.200ml temiz su cikdi.Doktor bu neden ola biler? Bu ayin 15i ameliyyat olub,ayin 24u son boru cixardilib.ayin 27i boguluyordu ,oskuruk ve nefes catmirdi ,28i seher rontgen edib belinden arkadan 200ml su cekdiler.Doktor bu neden ola biler? Lutfen yardim ederdiniz

  • Merhaba, yazımızda da bahsettiğimiz üzere birçok hastalık bu duruma neden olabilir. Bizler söylediklerinize bakarak hastalık ismi söyleyemeyiz. Doktorların araştırması gerekir. Geçmiş olsun.

 • Iyi gunler annem karaciger nakli olduktan sonra akciğerlerinde su toplama olmus. Bunun tedavisi nasil olur aci ceker mi. Bide neden kaynakli olur acaba lutfen acil cevap

  • Öncelikle nedeni bulmak gerekir. Karaciğer hastalığından dolayı mı, ameliyattan kaynaklı mı yoksa başka bir nedene bağlı mı gelişmiş bakmak gerekir. Tedavi de nedene göre değişir. Genel olarak sıvı miktarı azsa tedavi ile takip edilir. Eğer sıvı çok fazlaysa ve kişide solunum sıkıntısına neden oluyorsa müdahale ile boşaltılabilir.

 • Selam ben 38 yasindayim yaklaşık 6 Ay önce akciğerinde su toplanması oldu şiddetli sırt ağrısıyla geldi ve derin nefes alamıyordum antibiyotik tedavisi ile su istenilen seviyeye geldi şimdi hafif hafif aynı ağrıları hissediyorum tekrar olabilir mi teşekkürler.

 • merhaba,
  benim babamda da kalp yetmezliği ve buna bağlı pil var. birkaç gün önce nefes darlığı, göğüs ağrısı, balgam ,öksürük ve ayaklarda şişme şikayetiyle doktora gittik ciğerler su toplamış ve bununda kalp yetmezliğinden kaynaklandığı hastaneye yatıp tedavi olması gerektiği söylendi. ancak babam yatmak istemiyor canını çok acıttıklarından. bir haftadır şişlikler için desal kullanıyor ancak hala inmedi başka ne yapabiliriz

  • Eğer ağızdan tedaviye yanıt yoksa hastane yatırmanız gerekir. Damardan idrar söktürücüler ve farklı ilaçlar verilerek hem fazla sıvı atılır hem kalbin yükü azaltılır.

 • İyi günler annemin akciğerinde su toplaması vardı tedavi edildi ama şimdi delipde su aldıkları yerde misket büyüklüğünde şişme olsu kan testi falan yapıldı bişey çıkmadı ama annem çok korkuyo bi zararı olabilirmi doktor hafif iltihaplanma var dedi neden olabilir acaba

 • 21yasindayim daha önceden perikadiyal efüzyon um vardı.Tedaviyle geçti ve sonra sıvı akciğerlerimde birikmeye başladı sol tarafında batma ve nefes problemiyle doktora gittim ve sıvi cigerlerimin%75ni kaplamıştı boşaltıldı nefes problemlerin düzeldi şimdi ise sağ tarafimda batma oluyor sıvı tekrarlanmış mıdır?

 • Merhaba

  Babam 65 yaşında bir kaç gündür ciddi derecede öksürük ve nefes darlığı sorunu yaşıyordu en son acile götürdük, acilde bronşların kapandığını bu yüzden nefes almakta zorlandığını söylediler. Tatmin olmayınca Tıp Fakültesi hastanesine götürdük orda da Akciğerin sağ tarafında su toplanması olduğunu söyleyerek Kardiyolojiye sevk ettiler. Bu olaylar yaşanmadan bir hafta önce kardiyolojiye götürdüğümüzde EKG ve EKO çekildi Efor testi yapıldı herhangi bir sorun olmadığı, kalbinin gayet sağlıklı olduğu belirtilmişti.
  Bunlar haricinde herhangi bir test yapma gibi bir durum söz konusu olmadı. Kafamız çok karıştı ne yapacağımızı bilmiyoruz, doktorlar ne derse teslim oluyoruz ama doğru mu yapıyoruz yanlış mı bilmiyoruz. Daha önce iç hastalıklara götürdüğümüzde böbreklerin sınırda olduğu söylenmiş, bolca su içmesi gerektiği belirtilmişti. Son 1 aydır içtiği suyun haddi hesabı yok. Sizce yukarıda bahsettiğim verilere dayanarak neyden kaynaklı bir sorun olabilir.

  • Merhaba, hem akciğer hem de kalp sorunları su toplamasına neden olabilir. Böyle durumlarda hem kalp hem de göğüs doktorunun değerlendirmesi gerekir. Eğer kalpte bir sıkıntı olmadığı söylenirse göğüs hastalıklarının bu durumu araştırması gerekir. Doktorlara güvenmeniz ancak gerekirse birden fazla doktorun önerisini almanız gerekir. Ciddi böbrek sorunları da vücudun ve akciğerin su toplamasına neden olabilir.

   • Tekrar Merhaba,

    Kardiyoloji servisi tekrar detaylı incelemelerden sonra kalbe giden damarlarda tıkanıklık olduğunu tespit ederek babamı acilen anjio ya aldı. Anjio ile tıkalı olan 3 damardan hayati risk taşıyan 2 sini açarak stend taktılar. Stend sonrası 1 gece hastanede yoğun bakım servisinde gözetim altında tutarak taburcu ettiler. Akciğerde toplanan sıvı için ise idrar söktürücü ilaç verdiler fakat 1 gün geçmesine rağmen ilacın herhangi bir etkisi daha görülmedi. Bu ilaç etkisini ne kadar sürede gösterir ve damarların tıkanması akciğerlerde su toplanmasına sebepmidir?
    Değerli görüşlerinizi beklemekteyim.

    Saygılarımla..

    • Kalp damarları tıkandığında, kalp yeterli kanı pompalayamaz. Sonuçta akciğerlerde sıvı birikebilir. Yani kalp beslenemediği için yetmezliğe girer. İdrar söktürücüler hızlı etki ederler ancak fazla sıvının atılması zaman alır. İdrar söktürücüler ile kişinin ne zaman rahatlayacağı kişideki sıvı miktarına, kişinin böbrek fonksiyonlarına göre değişir.

     • Merhaba Yeniden,

      Gelişen son durumlar neticesinde babamı tekrar yoğun bakım servisine alarak idrar söktürücü tedavisi ve antibiyotik tedavisi başlatıldı. Yaklaşık 24 saat içerisinde 3 litreye yakın idrar boşaltımı oldu fakat en ufak bir rahatlama belirtisi görülmedi. Hali hazırda tedavi devam etmekte ama nefes darlığı da aynı şekilde devam etmekte. Doktorlar ne derse peki demekten başka bir şey elimizden gelmiyor. En son kalp değerleri sağlıklı çıktı fakat bu akciğerdeki sıvının azalması, öksürüğün ve nefes darlığının geçmesi uzun sürdükçe babamın psikolojisi de alt üst oluyor. Sizce bu tedavi sonrasında iyileşme süreci ortalama ne kadar sürer?

      Saygılarımla..

     • Merhaba, İdrar çıkışının yeterli olması iyi birşey ancak ne kadar sürede yanıt vereceğini inanın bilemeyiz. Bu süreç bazen uzun sürebilir veya tekrarlayabilir. Akciğerdeki sıvı ilaç ile gerilemezse müdahale ile boşaltılması bile düşünülebilir (ciddi şikayetler devam ederse). Bu konularda net konuşmak oldukça zor. Genellikle 3-4 günlük tedavi ile kişinin nasıl yanıt vereceği tahmin edilebilir. Geçmiş olsun.

 • iyi günler annem 70 yaşında kalp yetmezliği nedeniyle 11 nisanda kalıcı kalp pili takıldı. hastaneden çıktıktan bir hafta sonra annem bir kalp krizi geçirdi yapılan anjiyoda iki damara stent takıldı. yoğun bakımda iken annemin aşırı derecede kusma reaksiyonu ile tekrar anjiyo yapılıyor ve stentler çıkarılıp yeniden takılıyor bu işlemden sonra bir haftalık bir yoğun bakım sürecinden sonra taburcu olduk. ancak annemde nefes darlığı nefes almada zorlanma yorgunluk ileri derecede oluştu. acilen hastanede müdahale edildi. ilaçlı tomografi çekildi. bunun neticesinde kalp yetmezliğinden dolayı akciğerlerde su topladığı belirtildi.annem tekrardan yoğun bakıma alındı bir haftalık yoğun bakımdan sonra bir haftada hastanede idrar söktürücü ve antibiyotik tedavisi yapıldı. taburcu olduk ancak bir hafta geçmeden tekrar rahatsızlıkları nüksetti yine aynı tedavi 10 günlük bir hastane tedavisi sonucu tekrar taburcu olduk yaklaşık 20 gün önce ancak rahatsızlıklar tekrarlamaya başladı. moral ve pisikolojiside çok bozuldu ne yapacağımızı bilmez durumdayız kardiyoloji doktorunamı yoksa başka bir doktora gitmeliyiz yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

  • Anlattığınıza göre sorunun çözümü kardiyoloji doktoru. Kalp yeterli kanı pompalayamazsa akciğerlerde birikme olur ve nefes darlığı gelişir. Durumun gidişatı kalbin ne kadar çalıştığına göre değişir. Geçmiş olsun.

 • İyi günler. Annem 50 yaşında. 2 hafta önce meme kanseri teşhisi konuldu. Akciğer inin biri su dolu. Ciddi anlamda nefes darlığı çekiyor. Onkoloji uzmanımız çıkmayan 2 sonucumuzu bekliyor. Haftaya muhtemelen kemoterapi başlayacağız dedi. Bi de akciğerdeki suyun boşaltılması için pudralama yönteminden bahsetti. Acaba bu yöntemle boşaltılmasını karar versek işlem ve annemin toparlanması ne kadar zaman alır. Kemoterapi ye gecikikir mi. Ya da bekleyip kemoterapi uygulansa kemoterapi ile birlikte kaldırabilir mi bu nefes darlığını

  • İyi günler.
   Pudralama yöntemi öncesi akciğerdeki sıvı boşaltılır. Bu süre kişiden kişiye değişkenlik gösterir. Kimisinde 1 hafta sürerken kimisinde 1-2 gün sürer. Sıvı tamamen boşaltıldıktan sonra işlem yapılabilir. Bu yöntem nefes darlığını rahatlatır. Kemoterapi tedavisi ile akciğerdeki sıvının hızla azlaması beklenmez. Bundan dolayı eğer ciddi solunum sıkıntısı yaratıyorsa akciğerleri rahatlatmak için müdahale etmek gerekir.

 • Benim amcam var kanser hastası sürekli kalbinin zarında su birikiyor şimdi Side az miktarda su oluşmuş ama kan değerleri yüksek olduğu için alamıyoruz suyu diyorlar ne düşünüyorsunuz ne yapabiliriz

 • Merhaba babam 71 yaşında 30 yıldan beri koah nefes darlığı hastası.6 aydır şiddetli mide bulantısı var. Yiyemiyor 11 kilo verdi. Midede sorun var diye araştırma yapıldı. Midede bir sorun çıkmadı. Göğüs hastalıkları uzmanı tomografi çektirdi. Akciğerlerde su var dedi. Bugün göğüs cerrahı 2000 ml su çekti kırmızı renkte. Şu an durumu çok halsiz ve bitkin. Şimdi sorum bulantıyı bu sumu yapıyor acaba birşey yedirmiyor?Bu sudan sonra rahatlar mı?

  • Net birşey söyleyemeyiz. Kilo kaybının altında başka bir neden var mı bilemeyiz. Akciğerde neden su toplamış, bu durumun kilo kaybı ile ilişkisi var mı araştırılması gerekir. Doktorunuz ile görüşmeniz daha sağlıklı olur.

 • Merhaba emine 51 yaşındayım bir gece aniden rahatsızlandım hastanede kalpte ve
  akciğerde su toplanması olduğunu söylediler
  Bunun gribal enfeksiyona bağlı olduğunu söylediler antibiyotik tedavisi verdiler şimdi yine şişlik ve mide ağrısı arttı nefes darlığı yaşıyorum ne yapmalıyım?

 • Merhaba benim annem akciğerde su toplamış dedi doktor… Ama annemin elleri şişiyor ayakları da aynı hep ayrı boyun damarları bile ağrıyor acaba neyin belirtileri sade su toplama olayımı bu… Şimdiden teşekkürler.. Ayrıca annem tansiyon hastası

  • Akciğerde su toplaması genellikle başka bir hastalığa bağlı gelişir. Kalp, böbrek, akciğerin kendisinden kaynaklı hastalıklara veya daha farklı nedenlere bağlı gelişebilir. Sebebini bizler bilemeyiz, doktorunuzdan bilgi almalısınız. Geçmiş olsun.

 • Merhabalar. Babam sol tarafından kısmî felç geçirdi. Başta normal odada yatırdılar. Sonra başka hastaneye götürdüğümüzde direk yoğun bakıma aldılar orda da bir gün sonra zatürre olduğunu ve ciğerlerinin su topladığını söylediler. Bu ciddi bı olay midir ? Ne yapacağımızı nasıl bir yol izleyecegimizi bilmiyoruz.

 • Hayırlı geceler bir sorum olcakti ben üç ay önce asd kalp ameliyatı oldum şimdi çok kötü miğde bulantısı var oturup kalkarken sağ göğüs altında batma var. Sizce akciğer su toplamis midir ameliyattan sonra bir kere toplamıştı o yüzden merak ediyorum. ilginize teşekkür ederim

 • Iyi akşamlar bizim bu yegenimiz var su an yoğun bakımda yatıyor 4 gün oldu yatali ilk başta ateslenme ve halsizlikle başladı daha sonra bel ağrısı ile hastaneye kaldırdık doktorlar kesin bir sonuç vermedi bize daha cigere hortumla girildi su alındı bugün kan takviyesi yaptılar ama ateslenme hala devam ediyor sizce bunun nedeni bize bilgi verirseniz çok sevinirim teşekkür ediyorum.

 • Merhaba
  Kayınvalidem 65 yaşında akciğerinde su topladı ve şu an diren takılı su alıyorlar bugün pet sonuçlarımız geldi pankreas kanserinin 4.evresinde oldugunu öğrendik akciğer ve karaciğerde sıçramış pankreas kanserinin tehlikeli olduğunu biliyorum sizden ricam bu aşamadaki hastaların tedavisi nasıl olur bilgi verirseniz sevinirim şimdiden çok teşekkür ederim

  • Öncelikle geçmiş olsun. Evre 4 pankreas kanseri zor bir durumdur. Kemoterapi kişinin beklenen yaşam süresini ve yaşam kalitesini arttırmak amacıyla verilir. Tecrübeli bir onkoloji uzmanı tarafından değerlendirilmesi çok daha doğru olur.

 • Merhaba,
  Annem 84 yasinda 4 yil once dusutu kaburga akciger zarina zarar vermis ic kanama teshisi ile hastanede tedavi gordu.Taburcu olduktan 8 ay sonra sol tarafa inme geldi tedavi ettik.Akabinde her 4-6 ayda sol tarafa inmeler geldi mudale edildi.Son iki yilda cigerlerde sivi ve balgam birikmesi oluyor aspere edilyor ,rahatlama oluyor tekrar sivi birikintisi oluyor.
  Son teshis yemek yerken solunum borusundan cigerlere yemek kirintisi kaciyor dediler care mideye peg takilip ordan besleme yapiliyor.
  Peg takildiktan sonra agizdan sadece bir miktar su alabilir dediler oyle yaptik.
  Netice sivi ve balgam kesilmedi.
  Annem yasli anliyorum ;Sunu anlamiyorum kesin teshis niye koyamiyorlar doktorlar.

  Saygilar,

 • Merhaba benim kızım 2014 de kalbimde delik olduğu için ameliyat oldu delik büyüklüğü 2 cm di ameliyat güzel geçti yama yapıldı dendi kontroller yapılırken kaçak var denildi.fazla onemli degil dediler her sene gidiyoruz benim sorum kızım suan 10 yaşında 2 hafta önce oksuruk ateş olunca doktora götürdük muayne edilince akciger enfeksiyonu denildi antibiyotik tedavisi uygulandı sonra geçmedi tekrar gittik 2 ci antibiyotik yazıldı bu sefer geçti sikayetlerimiz kontrol için tekrar gittiğimizde akcigerde sivi toplanmis dedi bu sıvı kalbimden dolayimı yoksa akciger enfksiyonundanmi olmustur birde kacagin ameliyattan sonra oluşması mümkünmü Teşekkürler şimdiden hayırlı aksamlar

  • İkisinden kaynaklı da akcigerde sıvı olabilir. Ancak enfeksiyon sonrası geliştiyse ilk enfeksiyon düşünülür. Kaçak konusunu doktorunuza danışmanız daha sağlıklı olur.

 • Merhaba annemin cigerlerinde 8 mm sivi toplanmasi var dediler akciger damarlarinda bisey cikmadi kalp doktoruda efor ile ekg. Cekti bisey yok bunlar disinda neyden olabilir bu sivi annemin troidleri yuksek ve seker hastaligi var bide kani fazla dusuk bunlardan olabilirmi?

  • Kan düşüklüğünün buna neden olması beklenmez. Tiroid yüksekliği değil de düşüklüğü yapabilir. Şeker hastalığının da direkt sıvı toplanması yapması beklenmez. Yazımızdaki diğer nedenlere bakabilirsiniz.

 • Merhaba, babam 62 yaşında geçtiğimiz ay anjiyo oldu. Anjiyo öncesinde de nefes daralmaları mevcuttu. Anjiyo sonrası yoğun bakım da 4 gün kaldıktan sonra servise çıktığımızda ayaklarda ödem oluştu. İdrar söktürücü tedaviye cevap vermedi ve diyalizle vücuttaki su tahliye edilmeye çalışılıyor. Kardiyoloji servisinden nefroloji servisine geçiş yaptık. Kalple ilgili sorun kalmadığını yüzde 45 civarı performans olduğunu söylediler. Bu arada babam nefes alamıyor, uyuyamıyor sadece oturuyor. İdrar söktürücü olumlu geçmedi, şimdi tedavinin seyrinde nasıl bir yol izlenir? Akciğerdeki su cerrahi bir yöntemle mi alınacak? Şayet alınırsa su toplaması nükseder mi yada eski sağlığına tamamen kavuşabilir mi? Teşekkür ederim.

  • Böbrek fonksiyonları geri döndürülebilirse babanızdaki şikayetlerin gerilemesi beklenir. Böbreklerden sıvı atılamadığı için akciğerlede birikme olabilir. Sırtüstü yatınca sıvı akciğere yatay dağılacağından nefes darlığı artar, dik otururken daha rahat hisseder. Sıvının miktarına göre cerrahi müdaheleye karar verilir. Eğer böbrek testleri geri döndürülemezse müdahale sonrası tekrarlayabilir. Bu durumlarda kritik olan böbrek fonksiyonlarının nasıl seyredeceğidir. Doktorunuz daha sağlıklı bilgi verecektir. Geçmiş olsun.

 • Merhaba
  Babam 70 yaşında 4.evre kanser hastası tümör sağ ciğerinde su topluyor yedikule göğüs cerrahide suyun dışarı atılması için torba takıldı her gün 1000mg veya 800mg arası doluyor. Doktorun söylemesi su miktarı günlük 200mg veya 100mg düşünce hastayı getirin zar yapıştırma işlemini yapabiliriz dedi. Fakat bugün 5 gün hala su miktarı düşmedi. Doktor bize herhangi bir süre vermedi. Bu akciğerdeki su ne zaman azalır bir süresi var mı acaba ayrıntılı bilgi verebilir misiniz. Çok teşekkürler.

  • Bu sıvının azalma süresi kişiye göre değişkenlik gösterir. Kimisinde 1-2 günde tamamen azalırken kimisinde çok daha uzun sürer. Eğer hergün 1000 ml ve üstü sıvı gelmeye devam ederse doktorunuz ile tekrar iletişime geçiniz.

 • Birde sıvı alındıktan sonra nefes darlığı gıttı. Sadece nefes aldığında bazen göğüsünde acı oluyormus. Ve bir hafta oldu. Sıvı toplanmadı yanı yine sıvı var demediler doktorlar.

 • Merhaba annem 48 yasında hiç bir sıkıntısı yoktu. Gecen hafta daralmaya basladı 10 metre yürüyor daralıyordu hastaneye gittik. Ciğerlerı su toplamış. 1.5 lt su çektiler cigerlerinden suyun rengi sarıyıdı. Ertesi gün bi şırınga su cektiler kırmızı renkte geldi sıvı. Sonra başka hastaneye gittik, orda kanına baktılar bi sıkıntı yok. Tansiyon iyi, ateşi yok. Damaralarda sıkıntı yok. Kalpte sıkıntı yok. Dış görünüş gayet iyi. Sol akciğerinde 28 mm -35 mm bulut şeklinde bi iz var. Bazı doktorlar sıvının rengine göre kanser dediler.. Ama bazıları da belli olmaz dedi. Dün pet filmi çekmişler cuma günü belli olacak. Yanı demek istediğim kanser olmuş olsa kanda filan az da olsa çıkmaz mıydı? Bide ilk alınan sıvı sarı renkteydi neden sonra alınana kırmızı oldu? Teşekkürler.

  • Kanserde kan tahlilleri tamamen normal çıkabilir. Genellikle ilk dönemlerde kanlar normaldir. Açıkçası sıvı renginin neden değiştiği hakkında bir bilgimiz yok. Biyopsi sonucu asıl bilgiyi verecektir. Geçmiş olsun.

 • Merhaba, Annem 68 yaşında yaklaşık 2 ay önce kalp kapakçığı ameliyatı geçirdi. Bu 2. ameliyatı. Bir kapakçık değişti diğeride triküspüt tamir edildi. Ameliyattan sonra akciğelerde sorun çıktı, su topladı ve kısmi sönme dendi. Şu anda annem yaklaşık 2,5 haftadır Çorlu devlet hastenesinde yoğun bakımda ve solunum cihazı ile hava veriliyor. Anladığım kadarıyla basınç verilerek akciğerin açılması ve stabil hale getirilmesi hedefleniyor. Annem çok acı çekiyor :-( Size sormak istiyorum ; bu durumda bir hastanın akciğeri açılır mı? Tekrar stabil hale gelir mi? Tekrar eski düzenine geri döner mi? Kalple ilgili hiçbir sorunu yok. Tek sorunumuz akciğerler! Ne olur birşey söyleyin…. Saygılarımla

  • Öncelikle çok geçmiş olsun. Akciğer sönmesi küçükse gerileyebilir ancak annenizin durumu daha karışık sanırım. Bu gibi durumlardan iyileşen hastalar tabiki var ancak bu konuda doktorunuzun verdiği bilgi daha değerli. Bizler sadece yorum yaparız bu da sizi yanıltır.

 • Merhaba
  Benim oğlum 5 yaşında ve 2 ay önce nefes darlığı yüksek ateş sebebiyle hastaneye kaldırdık akciğerlerde sıvı birikintisi vardi Influenza tehşisi kondu
  Simdi virüs yok ama sıvı halen geliyor.
  Bütün tahliller yapıldı ilik ve sinir suyu
  dahil her türlü araştırma yapıldı ve temiz gidiyor.
  Kortizon fayda etmedi,
  Immunglobulin de etmedi
  Doktorlar halen bir care arıyor.
  Ve bağışıklık sisteminin kendi hücrelerine saldırması diye düşünüyorlardır.
  Bide bundan 8 ay önce guillan barre sendromu yaşadı çok şükür ayağa kalkmıştı ve simdi böyle birşey yaşıyoruz.
  Bir fikriniz var mı?
  Çocuk da yeme içme şuur yerinde ve çok hareketli sadece hortumlara bağlı
  Değerli bilgileriniz için şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba, doktorlarınızın araştırıp net tehşis koyamadığı duruma bizler yorum yapamayız. Bazen doktorlarda net birşey diyemez çünkü hastalıklar her bireyde aynı belirtiyi vermeyebilir. Geçmiş olsun.

 • Merhaba, akciğere pıhtı attığında veya akciğerde su toplandığında ölüm sebebi solunum yetmezliği midir? (kanseri hariç tutarak soruyorum)

  • Akciğerede su toplaması birçok hastalığa bağlı gelişebilen bir sonuçtur. Dolayısıyla bu konuda birşey diyemeyiz.
   Akciğere pıhtı attığında solunum yetmezliği gelişebilir. Burdaki solunum yetmezliğinden kasıt nefes alıp vermek değildir. Akciğer damarı tıkalı olduğu için kişi yeterince nefes alıp verse bile alınan oksijen yeterince kana geçemez. Ayrıca tıkalı damardan kaynaklı kalbin yükü artar. Tıkalı damar yeterince büyükse dolaşım yetmezliği de gelişebilir. Sonuçta akciğerdeki büyük damar tıkanıklıklarında hem solunum hem dolaşım yetmezliği görülebilir. Bu da ölümcül bir durumdur.

 • Merhabalar
  Babam 61 yaşında yaklaşık iki ay önce yürüme zorluğu yaşadığı için doktora başvurduk belinden vurulduğu bir iğneyle ayaklandı ve sonrasında prostat sıkıntısı nedeniyle tekrar doktora başvurduk.
  İdrar yollarının kapandığını prostatın çok fazla büyüdüğünü ve buna bağlı böbreklerin çalışmadığını söyleyip diyalize alındı. 2 hafta kadar bilinci yürümesi yerindeydi ama şimdi akciğeri su toplamış ve nefes darlığı çekiyor. Bilinci zayıfladı oksijen takviyesi yapılıyor, sizce yastamı başka bir hastaneye götürmem mantıklımı yada yapılan tedavi ne kadar doğru? Hastamızı yürüyerek konuşarak yatırdık ama şimdi herşeye hazır olun deniyor. Tavsiyelerinizi bekliyorum. Teşekkürler

  • Geçmiş olsun zor bir durum. Bu konuda yorum yapamayız. Hele hele doktorun verdiği tedavinin doğruluğu hakkında yorum yapmamız mümkün değil. Lütfen doktorunuzdan bilgi alınız.

 • Merhaba Annem 74 yaşında ileri derecede demans, 4.evre böbrek yetmezliği, kalp yetmezliği, tansiyon ve şekeri var. Hayatımız gercekten zor. Kalbine 2 ay önce stent takıldı… Gecen hafta acil nefes darlığından hastaneye gittik, akciğerinde su toplanması varmış, kalp yetmezliğine bağlı olarak. Bize Doktorlar anjiyo düşünmüyoruz, ilaçla takip edeceğiz dediler.Biraz araştırdım, moralim bozuldu. Annemin daha fazla acı cekmesini istemiyorum. Bu suyu başka kurutma sekli yok mu? Tekrar anjiyo yapılsa acı çekmeden biraz daha idare edemez mi? Siz olsanız ne yaparsınız?

  • Öncelikle geçmiş olsun. Durumunuzun zor olduğunu anlıyoruz ancak bu konuda bizlerin söyleyeceklerinin size bir faydası olmayacaktır. Doktorunuz bu konuda çok daha fazla yardımcı olabilir. Kalp yetmezliğine bağlı gelişmiş su toplamasında öncelikle kalp yetmezliğine yönelik tedavi verilir. Bunun dışında sıvı çok artmışsa direkt müdahale ile azaltılabilir. Ancak asıl neden (kalp yetmezliği) kontrol altına alınmadan diğer tedavilerin kalıcı bir yararı olmaz. Doktorunuz bu konuda sizlere doğru bilgiye verebilecek tek kişidir.

 • Koah hastalığı akciğerlerde su toplanmasına neden olur mu? Gerçi doktor kalp yetmezliğinden şüphelenmiş ama teşekkürler.

 • Merhaba, 50 yaşındayım. 1 ay 1 hafta önce anjiyo oldum. Ufak bir daralmayı işlem esnasinda açtılar. Bu bitti oh derken 2 hafta sonrasında giderek şiddetlenen bir sol arka yan batması hissettim ve doktora gittim. Doktor akcigerimde sıvı biriktiğini soyledi, antibiyotik tedavisine gore yon verilir dedi. Kullandım antibiyotiği, ağrı kısmen azaldı ancak sıvı kurumadı. Yani tam anlamıyla. Az miktarda bir azalma oldu. Sıvıyı incelemek için bir miktar aldılar ve açıklama olmadan 1 hafta sonrasında tekrar alıp patolojiye gönderdiler. Bugün öğrendim patoloji temizmis ancak önümüzdeki hafta parca alacaklar ve hastane de yatıracaklarmış. Size sorum şu, korkuyorum, kanser olmak düşüncesi gerçekten çok hain bi olgu. Beni çok seven çocuklarım ve eşim var, geceleri onların uyuyamadigini farkediyorum. Patoloji sonucunun temiz olması kanserin olmadığı anlamına gelir mi? Eğer öyleyse gerçekten hastalık araştırması için mi parca alacaklar? Sıvı patolojinin temiz olması bize neyi gösterir? Teşekkürler.

  • Öncelikle geçmiş olsun. Akciğerden sıvı varlığında, teşhis süreci zor geçebilir. Sıvı örneği alınması bazen kesin teşhis koydurmaz. Sıvının temiz olması tamamen normal olduğu anlamına gelmez. Alınan sıvıdan kesin teşhis konulamazsa biyopsi yapılarak teşhis konulmaya çalışılır. Özellikle ultrason (veya tomografi) eşliğinde yapılan biyopsiler bu konuda daha değerli bilgiler verir.

 • Merhaba,
  Babam 73 yaşında ciğerlerinde su toplanmasından ötürü ilaç tedavisi görüyordu. Ancak oluşan iltihabı temizlemek için geçen hafta ameliyat oldu (Süreyyapaşa Hast). Doktor ameliyatın iyi geçtiğini söyledi ama sonrasında balgam da atamayışından ötürü temizleme ve bronkoskopi yaptılar. Ayrıca bir gün şekeri bir gün de tansiyonu yüksek çıktığından hala yoğun bakımda kalmaya devam etti. En son solunumda sıkıntı olduğundan ötürü solunum cihazına bağladıklarını söylediler. Biz yoğun bakımdan çıkmasını beklerken her gün bir değerinin sıkıntılı olduğunu öğreniyoruz, bu ameliyat sonrası normal bir durum mudur acaba?

  • Sürecini belirleyen sadece hastalık değil hastadır. Yani her hastalık her kişide farklı seyredebilir. Babanızın ameliyatını, gelişen anormal süreçleri ve gidişatı en iyi bilecek kişi yine ameliyatı yapan hekimdir. Bu konuda sağlıklı bilgiyi ondan alabilirsiniz. Geçmiş olsun

 • Merhaba kolay gelsin,
  Benim 29 yaşında abim var 1 aydan fazla hastanelere gidip geliyoruz. Akciğerinde su toplaması var. Özel bir hastanede doktor ile tedaviye başladık %98 Tüberküloz dedi örnekler tahlil derken tüberküloz aşısı negatif çıktı. Ve biyopsi yaptırdık bizde. Tedaviye başlamadan önceki rahatsızlıkları,
  -Öksürük
  -Sırtta ağrı
  -Gece terlemesi
  -Nefes daralması mevcut.
  Bugün hastaneden taburcu oldu önümüzde perşembe raporu belli olacak hastaneden çıkarkende bir ateşlenme söz konusu oldu. Ama şuan öksürüğü yok gibi azaldı sırt üstü yatabiliyor ağrısı yok. Yani kesin bir tanı değilde tecrübeniz olarak ne görüyorsunuz ? Bu işlemler sonrası bu sıvının tekrarlaması mümkün mü. Şimdiden yorumlarınız için teşekkür ederim.

  • Sıvının tekrarlama durumu nedenine göre değişir. Bazı durumlarda nadiren tekrarlarken bazı durumlarda ise çok sık tekrarlar. Biyopsi sonucu size kesin sonucu verecektir.Geçmiş olsun.

 • Merhaba ben 36 yaşındayım. İlk önce sırtım ağrıyordu böbreklerimin üstü geçen hafta bir sabah uyandığımda ayağa kalkmak isterken doğrulamadım ciğerlerim açılmıyor nefes almakta zorlanıyor çok şiddetli olmamakla birlikte göğüs kafesimde ağrı vardı. Doktor sağ ciğerimde iki santimi geçen su bulunduğunu söyleyerek üniversiteye sevk etti. Rahatsızlığımın ne olduğu ilgili bir açıklama yapabilir misiniz. Teşekkürler

  • Sebebini araştırmak gerekir. Zaten sizi üniversiteye sevk etmelerinin sebebi de araştırılmasını istemeleridir. Bunun dışında birşey dersek sizleri yanıltmış oluruz.

 • Merhaba, babam pankreas kanseri ve ileri evrede , doktorlar son zamanlarını yaşıyor dediler… Karaciğer zaten bitmiş durumda ve şimdi akciğere pıhtı attı ayrıca metastaz yaptı, buna bağlı olarak akciğerde su birikmesi var. Bunun tedavisi nasıl yapılır? Su çekilse bile hızla yeniden oluşacağını yazmışsınız. Yani kansere bağlı su birikintisinin tedavisi nasıldır? Değerli yorumlarınız için teşekkür ederiz.

  • Kansere bağlı akciğerde sıvı varsa tedavi kişiye göre yapılır. Eğer nefes darlığı gibi ciddi belirtiler varsa sıvı alınır. Sıvı kısa sürede tekrarlayabilir. Kişinin genel durumuna göre kimilerinin akciğerine tüp takılabilir, şant uygulanabilir veya akciğer zarları yapıştırılabilir (plörodezis). Tedavi kişinin durumuna, hastalığın hangi safhada olduğuna ve sıvının miktarına göre değişir.

 • Merhaba babamda akciğer de sıvı var dediler ve böğür kısmından bir delik açarak o suyu ve pıhtısını boşalttılar üç gün kaldı boru ve sonrasında cıkardılar iki gün sonra yine su topladığını söylediler yeniden tekrarlamsının sebebi nedir birde o boruları akciğerine ulaştırana kadar içten anestezi vermiolar ve babam bütün acıyı hissediyor başka türlü bir teedavisi yokmu? Teşekkür ederim şimdiden vereceğiniz cvp için

  • Merhaba, babanızın akciğerinde neden sıvı olduğunu bilmediğimizden dolayı yorum yapmamız yanlış olur. Akciğer tüp takıldığı esnada sınırlı anestezi yapılabiliyor (yüzeyel). Ancak içten uyuşturma yapılamıyor. Yani bu işlem genellikle ağrılı bir süreç. Akciğerde sıvı çok fazla ise tüp takılıyor ve bunun günümüzde pek alternatifi yok.

   • Evet. Nedenini hala bilemiyorlar hocam hala araştırıyorlar o yüzden hastaneden çıkmadı. Daha bir haftadır yatıyor inşallah bi sonuç çıkınca yine yazarım size çok teşekkür ederim verdiğiniz cevap için.

    • Ha hocam birde babam düştü kaburgaları kırıldıktan sonra bu akciğer su toplaması oldu. Kan pıhtısı vardı asıl sebebi buydu yani düştüğü için oldu.

 • Salam .Hekim niye sonuncu yazdiqim silindi?xahis edirem bu sonuncu sualimdi.Anam2006 ci ilde meme kanserinden emeliyyat olundu.10 yil hec bir problem yasamadi.6 kimyevi terapiya aldi.son 1 yilda aq ciyerine su toplanir.hekim bunu kanserle elaqeli olduqunu soyledi.Bunun qarsisini almaq ucun ne etmeliyik?hanis pehrizden istifade etmelidir?effektli mualice usulu teklif ederdiniz lutfen.Sizedi yalniz umudum.Onceden tesekkur edirem

  • Merhaba, akciğerdeki sıvı hangi nedene bağlı geliştiyse, tedavi ona yönelik verilir. Eğer doktorunuz kansere bağlı olduğunu söylediyse yine ona yönelik tedavi verecektir. Eğer sıvı çok artarsa dışarıdan müdahale ile boşaltılır. Bu konuda doktorunuzun önerisini alırsanız daha sağlıklı sonuç alabilirsiniz. Geçmiş olsun.

 • Merhaba.. Annemde meme kanseri teşhisi konuldu (ciğere ve göğüs kafesindeki kemiğe de sıçramış) ve sağ meme alındı operasyondan sonra akciğerde az bir miktar su birikimi oluşmuş patalojiye göndermek amaçlı biraz su çekildi (suyun kanserden mi ameliyat sonrası mı oluştuğuna dair) sonuç temiz fakat takip edilmesi gerekiyor dendi. 1- 1,5 aylık dönemde ciğerdeki su miktarı artış gösterip % 80 kadar dolmuş ve suyu çektirdik (burdan alınan suyun sonucu da temiz çıktı) kanser hastalarında gözüken bir durum olduğu yazıyor bu durum kemoterapi ilacının fazla verilmesiyle alakalı olabiliyor mu?

  • Merhaba, bu gibi durumlar genellikle meme, akciğer kanserlerinde sık görülür. Kemoterapi ilaçları da buna neden olabilir. Ancak “kemoterapi ilacı fazla verilmiş” demek yanlış bir tesbit olur. Çünkü kanser hücrelerini öldürmek için verilen kemoterapi zaten toksik bir ilaçtır. Kemoterapi ilaçları sıradan ilaçlar değillerdir ve ciddi yan etkileri vardır.

 • Teyzemde de kansere bağlı kemoterapi tedavisi başlandı ertesi gün acilleşmiş akşam ise yoğun bakıma aldılar ciğerleri sıvı toplamış konuşamıyo nefes alamıyormuş kendinde de değil hiç kanseri sürekli ilerliyordu baüırsakları böbrekleri iflas etmişti böbreklerinde iki torbayla dolaşıyordu tam iyileşti dediler daha şiddetli tekrarladı…sormak istediğim şu 56 yaşında ve bu sorunlara sahip bi hasta bu durumda yaşama dönüp atlatabilir mi

 • Değerli yönetici
  Annem şu an ege üniversitesi anestezi yoğun bakımında tedavi görüyor 47 gündür burda idi dun anestezi yoğun bakımına aldılar pankreas iltihabına bağlı (kanser değil) solunum yetmezliği dolayısı ile akciğerde su toplamış heran herşey olabilir dedi doktor ameliyat ile bir çaresi yokmu elimiz kolumuz bağlı gibiyiz bir öneriniz varmı lütfen bir cevap..

  • Pankreas iltihabı özellikle solunum yetmezliği gelişmişse ağır seyreden bir durumdur. Genellikle destek tedavisi verilir. Özel bazı durumlar hariç ameliyat yapılmamaktadır(fayda sağlamadığı için). Her hastalık her kişide aynı şekilde ilerlemeyebilir. Bu yüzden tedavi hastaya göre planlanır. Dışarıdan alacağınız hiçbir bilgi doktorun vereceğinden daha sağlıklı olmayacaktır. Doktorunuzla bu durumu paylaşıp yardım alabilirsiniz. Geçmiş olsun.

   • Sağolun allah razı olsun
    Bugün daha kotu gördüm annemi günde 1 kişi 5 dk musade ediyorlar doktorlar net ve açıklayıcı olmuyorlar durumu kritik diyor cerrahi işlem yapmadılar sizin dediginiz gibi heralde ondan yapmıyorlar neredeyse bilinci kapalı gördüm bugün allahım düşmanına vermesin çok zor bir durumdayız doktor iyileşmez diye birşey yok diyor herşey olabilir diyor solunum cihazına bağlı su an yalvarıyorum herşeye hazırlıklı olmamız mi lazim bizim simdi bir cevap yazın başka soru sormucam bir umut varmıdır sizce bu durumda

    • Allahım Şafi isminden şifa versin inşallah kalkar ayağa benim iki arkadaşım da aynı durumda makineye bağlılar allahım dualarımız onlarla ama elimizden de bişey gelmiyor dua etmekten başka.

 • Değerli site yöneticileri,
  Akciger su toplamasinin nedenlerini ayirt etmek icin fiziksel belirtileri dışında yapilagelen temel testler hangileridir? yazinizdan anladığım kadariyla kalp yetmezligi, verem ve kanser temel faktorler. Ancak kanser çok tehlikeli bir hastalikken, digerleri gorece dusuk riskli hastaliklar.
  ikinci sorum ise, Kilolu hastalarda anestesik biyopsi yapilamasinin riskli goruldugu durumlarda plevradan biyopsisi nasıl yapılmaktadır? İgne ile ornek alinamadigi durumda hastanin elinde baska bir imkan bulunmakta mıdır?

  • Merhaba, nedenleri ayırt etmek için doktorun şüphesi yönünde tetkik yapılır. Temel olarak kan ve idrar tetkikleri, kalp yetmezliğini dışlamak için ekokardiyografi, akciğer yapısını ayrıntılı görmek için göğüs tomografisi, romatizmal hastalıklar düşünülüyorsa ona yönelik serolojik testler istenebilir… Kişinin yaşı, muayene bulguları, öyküsü ile birlikte yapılan tetkikler anlam kazanır. 20 yaşında öksürük, balgam, ateşi olan kişiyle ile 60 yaşında yıllardır sigara içen kişide düşünülecek hastalıklar farklılık gösterir.
   Bildiğimiz kadarıyla günümüzde biyopsiye alternatif bir tanı yöntemi henüz yok. Çünkü biyopside sorunlu bölgeden alınan doku direkt incelenir. Yine de biyopsinin ne amaçla istendiğini bilmediğimiz için sizi yanıltmak istemeyiz. Bu konuyu doktorunuz ile görüşmeniz faydanıza olacaktır.

 • Salam.Evvala bu kimi deyerli tibbi melumatlari paylasdiqiniz ucun size tesekkurumu bildirirem.Ancaq bir sualim var.Kankret olaraq aq ciyere su yiqilmasinin qarsisini bir defelik almaq ucun ne etmek lazimdir?hansi dermanlardan istifade etmek lazimdir?Zehmet olmasa bu barede deyerli meslehetlerinizi paylasin.Onceden tesekkur edirem

  • Merhaba,
   Akciğerlerin su toplaması genellikle farklı hastalıklara bağlı ortaya çıkar. Örneğin kalp yetmezliği, verem, kanserler… Kişide su toplanmasının nedeni neyse, tedavi de o hastalığa yönelik verilir. Örneğin kişi verem ise uygun antibiyotikler verilirken kalp yetmezliğine bağlı gelişmişse tedavi tamamen değişir. Bu konuda en doğru bilgiyi sadece doktorunuz verebilir.

Yorum Yap