Ağız Kokusu Neden Olur ve Nasıl Geçer?

ağız kokusu neden olur? ağız kokusu nasıl geçer

Ağız kokusu genellikle kontrol altına alınabilir veya giderilebilir nedenlere bağlı gelişse de çoğu kişide bu durum tekrarlayarak devam eder. Toplumda “nefes kokusu” olarak bilinen bu durum kişinin hem kendisine hem de çevresindekilere ciddi rahatsızlık verebilir.

İnsan burnu zamanla kokuya alıştığı için ağız kokusunu bir başkasının değerlendirmesi daha gerçekçi olacaktır.Bu durumun günümüzde boşanma sebebi bile sayılabildiği unutulmamalıdır.

Ağız kokusu her zaman patolojik görülmemelidir. Mesela sabah uyanınca veya uzayan açlık durumlarında ağız kokusunun olması normal olarak kabul edilir.

Ağız kokusunun asıl nedeni olarak mideyi suçlayan çok kişi olmasına rağmen gerçek çok farklıdır. Kokunun yaklaşık  %85’i ağız içi hastalıklardan kaynaklanmaktayken mide kaynaklı ağız kokusu çok daha az görülmektedir.

Ağız Kokusu Neden Olur?

Ağız kokusu nedenlerini ağız içi ve ağız dışı olarak ikiye ayırabiliriz. En sık karşılaşılan durum ağız içi nedenlerdir. Ağız dışı nedenler daha az görülse de daha ciddi bir hastalığın habercisi olabilir.

Ağız içi nedenler

Buradaki ağız kokusunun asıl nedeni ağız içi bakterilerdir. Ağız içindeki bakterilerin gıda artıklarını sindirmesi sonucu oluşan hidrojen sülfit ve metil merkaptan gibi gazlar ağız kokusuna neden olur.

Ağız kokusu nedenleri;

 • Ağız kokusunun en sık nedeni, diş aralarında veya ağızın başka bölgelerinde birikmiş gıda artıklarının bakteriler tarafından sindirilmesidir.
 • Diş eti, diş kökü veya diş çevresinde gelişen iltihaplar ve ağız içi yaralar da ağız kokusuna neden olur.
 • Dil kökünde bulunan bakteriler
 • Nadir görülen ağız içi tümörler iltihaplandıklarında ciddi ağız kokusu yaparlar.
 • Sigara içiciliği ve alkol başlı başına bir nefes kokusu nedenidir.
 • Ağız kuruluğu yapan nedenler, ağızdaki bakterilerin aşırı çoğalmasını ve koku yapmasını sağlar(bazı ilaçlar,sjögren sendromu ve tükürük bezi hastalıkları gibi)

Ağız dışı nedenler

Ağız dışı nedenler daha az görülse de tanı koymak ve tedavi etmek daha zor olabilir. Ağız dışı nedenler genellikle daha zor tedavi edilirler.

 • Sinüzit hastalığı; geniz akıntısı ve baş ağrısı ile birlikte ağız kokusu görülür.
 • Bazı burun içi iltihabi durumlar
 • Bademcik iltihabı(tonsilit) diğer bir nedenidir. Boğaz ağrısı da görülen bu durumda iltihap tedavi edilince koku da geriler.
 • Özellikle çocuklarda burun içindeki yabancı cisimler fark edilmezse ağız kokusuna neden olurlar. Bu duruma kanlı veya koyu, pis kokulu burun akıntısı eşlik edebilir.
 • Ağız kokusu gırtlak kanseri habercisi olabilmektedir. Bu durumda gırtlak kanseri genelde enfekte olmuştur. Yutma güçlükleri, yutkunma ile ağrı gibi ek şikayetlerin de olması beklenir. Özellikle uzun süreli sigara ve alkol kullanan orta yaş üstü hastalarda gittikçe artan ağız kokusu şikayeti varsa bir uzman tarafından incelenmesi gerekebilir.
 • Solunum sistemi enfeksiyonları; zatüre(pnömoni) ve bronşit gibi.  Özellikle bazı bakterilerin yaptığı akciğer ve bronş iltihaplarında ciddi nefes kokusu görülebilir.
 • Yemek borusundaki divertiküller(genişleme) yemek artıklarının burada birikmesi sonucu nefes kokusuna neden olur.
 • Adet dönemi bayanlarda farklı bir nefes kokusu olabilir.(menstural breath)
 • Mide kaynaklı ağız kokusu temelde iki nedene bağlı gelişir. Bunlar; mide reflüsü ve h.pyolori enfeksiyonudur(mide mikrobu). Mide reflüsünde mide içeriği yemek borusuna geri kaçar. “Ağıza acı su gelme” şeklinde yorumlanır.
 • Şeker komasında nefeste aseton kokusu gelir
 • Karaciğer yetmezliği, fare kokusu diye tabir edilen bir çeşit nefes kokusu görülür.
 • Böbrek yetmezliğinde idrar veya amonyak kokusuna benzer bir nefes kokusu görülür.

Bazı gıda ve baharatların kokuları sindirildikten sonra bile nefes kokusu yapabilirler. Örneğin sarımsak sindirildikten 2-3 saat sonra bile çevredekileri rahatsız eder. Bunun sebebi sindirilen bu gıdaların baharatı akciğerlere ulaşır ve dışarı atılır. Bu da rahatsız edici bir nefes kokusu oluşturur. Bu durumlarda kokunun kaynağı ağızdan daha çok akciğerlerdir.

Ağız Kokusu Nasıl Geçer?

Ağız kokusunun tedavisi nedenine göre yapılır. Yani öncelikle kokunun odağını tespit edilir. Gerçekten ağız hijyenine önem verdiğiniz halde rahatsız edici bir ağız kokusu hissediyorsanız, altta yatabilecek başka bir hastalıktan şüphelenebilirsiniz.

Ağız kokusu nedenleri mide reflüsü, sinüzit, akciğer enfeksiyonları… gibi ağız dışı hastalıklar ise genelde eşlik eden farklı şikayetler de olur.

Ağız içinden kaynaklanan ağız kokusunda ise ağız hijyenini arttırmak etkili bir çözüm olacaktır.  Yaşam tarzı ve yeme alışkanlığı değiştirilirse bu koku büyük oranda azalacaktır. Ağız kokusunu gidermek için mucize bir yöntem bulunmasa da nedeni tespit edildikten sonra tedavi edilebilir.

Ağız kokusunu gidermek için yapılması gerekenler;

 • Çürük dişlerden kurtulun; eğer çürük dişiniz varsa düzenli fırçalama alışkanlığınız olsa bile koku devam eder. Kalıcı bir çözüm için sorunlu ve çürük dişlerinizi tedavi ettiriniz.
 • Diş eti hastalığınız varsa hafife almayın. Ağız kokusunun sık karşılaşılan diğer bir nedeni de diş eti problemleridir(diş eti iltihabı gibi).
 • Yoğun diş plaklarından kurtulun; bu plaklarda bakteriler yerleşerek koku yaparlar.
 • Yanlış yapılmış dolgular veya diş tedavileri bu bölgelere bakterilerin yerleşmesini ve kokuya neden olurlar.
Ağız kokusunun asıl nedeni ağız içine yerleşmiş bakterilerin çoğalmasıdır. Dolayısıyla bu bakterilerin ağız içinde çoğalmasını veya yerleşmesini arttıran tüm nedenler kokuya neden olur. Bu durumlarda düzenli dişinizi fırçalamanız bazen yetersiz kalabilmektedir.

Ağız kokusu Nasıl Önlenir?

Ağız kokusunu önlemek için şunları yapmalısınız;

 • Yemek sonrası dişlerinizi fırçalayın.
 • Gece dişlerinizi fırçaladıktan sonra hiçbirşey yemeyin. Ağız kokusunu önlemek için etkili bir yöntemdir. Ama çoğu kişi çoğu kişi bunu önemsememektedir. Dişlerinizi fırçaladıktan sonra atıştırdığınız gıdalar diş aralarında kalacaktır. Bu gıdalar sayesinde çoğalan ağız içi bakteriler kokuya neden olacaktır. Bu durum dişleri sağlıklı ve düzenli fırçalama alışkanlığı olan birisinde bile ağız kokusuna neden olabilir.
 • Diş ipi kullanın. Amaç diş aralarında gıda artıklarının kalmaması. Diş aralarında kalmış gıda parçaları koku anlamına gelir.
 • Sadece dişlerinizi değil dilinizi de temizleyin. Diş fırçalarının bazılarında dil temizleme özelliği de bulunmakta, bu da yine bakterileri azaltıp ağız kokusuna iyi gelecektir.
 • Takma diş kullanıyorsanız düzenli şekilde temizleyin ve diş doktorunuzun tavsiye ettiği ürünleri kullanın.
 • Ağız kuruluğunuzu giderin. Eğer ağız kuruluğunuzun altında yatan bir hastalık yoksa ağız kuruluğunu gidermek için bol bol su için.
 • Sigara içmeyi bırakın. Ağız kokusunun nedenleri arasında ilk sırayı sigara almaktadır. Sigara hem ağız florasını bozar hem de diş çürükleri ve diş eti hastalıklarına neden olur.
 • Fazla şekerli gıdalar tüketmeniz ağız içindeki bakterilerin bu şekeri kullanarak çoğalmasına ve dolayısı ile ağız kokusuna neden olur.
 • Diş fırçanızı düzenli olarak değiştirin ve yumuşak fırçalar seçin
 • Dişlerinizi düzenli olarak kontrol ettirin(2 yıl arayla)
 • Ağız kokusunu gidermek için gargara ve temizleyicileri kullanabilirsiniz. Ancak altta yatan diş veya diş eti sorununuz varsa gargaralar sadece geçici bir çözüm olacaktır.

Ağız kokusunun büyük çoğunluğu yukarıdaki maddelerle önlenir.

Çok nadir de olsa bazı kişilerde ağız kokusu fobisi bulunmaktadır. Bu kişilerde ağız kokusuna neden olacak hiçbir durum olmadığı halde bundan şikayet ederler.

Ağız kokusu hamilelik belirtisi midir?

Ağız kokusu tek başına hamilelik belirtisi değildir. Ancak gebelik sırasında artan hormonlar ve bunun sonucunda oluşan değişiklikler diş ve diş eti problemlerinin artmasına katkı sağlamaktadır. Bu da ağız kokusunda artmaya neden olabilir.

Ağız kokusunu gidermek için yapılacak ilk şey ağız ve diş sağlığına önem vermek olacaktır. Düzenli fırçalama alışkanlığınız olsa bile, diş ve diş eti kaynaklı kokunun oluşabileceğini unutmayın. Bu durumu önlemenin yolu, iyi bir diş bakımı ve muayenesidir. Sizin önemsemeyeceğiniz ufak problemler bazen ağız kokusunun asıl nedeni olabilmektedir .

Eğer ağız kokusuna neden olabilecek hiçbir ağız içi sorununuz yoksa ve diş doktorunuz da bunu onaylıyorsa, ağız dışı nedenleri araştırmak gerekir.

Yorum Yap