Beslenme

A Vitamini İçeren Besinler Hangileridir?

a vitamini içeren besinler

Sağlıklı gözler ve iyi gece görüşü için A vitamini içeren besinler sofralardan eksik edilmemeli. Tabiki faydaları sadece gözlerle sınırlı değil. Bu vitamin cilt sağlığı, hücrelerin farklılaşması, sağlıklı diş ve kemik gelişimi için de oldukça önemlidir. Ayrıca enfeksiyonlara karşı koruyucu etkisi vardır.

A vitamininden zengin 9 besin maddesi 

1. Tatlı Patates

tatlı patates

Tatlı patates yüksek A vitamini içeriğiyle ve lezzetiyle çoğu kişinin damak zevkine hitap eder. 100 gram tatlı patateste yaklaşık 11509 mikrogram beta karoten bulunur. Beta karoten A vitamininin öncü maddesidir.

2. Havuç

havuç

Havuç yemenin göz sağlığına iyi geldiğini çoğu kişi bilir. 100 gram havuçta yaklaşık 8332 mikrogram beta karoten bulunmaktadır.  Besin değerini kaybetmemesi için mümkün olduğunca çiğ şekilde tüketmek gerekir.  Dilimlenmiş yarım bardak havuç sadece 27 kalori olduğu halde yaklaşık 6499 mikrogram beta karoten içerir.

3. Koyu Yeşil Yapraklı Sebzeler

koyu yeşişl yapraklı sebzeler

A vitamini içeren besinler arasında kalorisi en düşük olanların başında yeşil yapraklı sebzeler yer almaktadır. Hem formda kalayım hem de A vitaminini alayım diyorsanız, bu besinler tam size göre. Ispanak, marul, pancar yaprağı, kara lahana bunlardan sadece birkaçı. Çok fazla pişirildiğinde besin değerlerinin azalacağını unutmayınız.

4.  Kabak

kabak

Seveni de sevmeyeni de çoktur kabağın. Ama bir gerçek var ki A vitamininden zengin bir besin maddesi. 100 gram kabakta yaklaşık 4570 mikrogram beta karoten bulunmaktadır.

5. Kavun

kavun

A vitamini içeren besinler arasında en tatlısı kavun olsa gerek. Hem lezzetli hem de sağlıklı olsun diyorsanız tam size göre. 100 gramında yaklaşık 2020 mikrogram beta karoten bulunan kavunun bir diliminde yaklaşık 27 kalori bulunur.

6. Tatlı Kırmızı Biber

tatlı kırmızı biber a vitamini

Sofraların süsü ve yemeklerde de sık kullanılan tatlı kırmızı biber, A vitamininden zengin bir besin maddesidir. Büyük boy 1 adet tatlı kırmızı biberde yaklaşık 341 mikrogram beta karoten bulunur.

7. Kuru Kayısı

kuru kayısı a vitamini içeren besinler

Ülkemizde oldukça rahat ulaşabileceğimiz diğer bir besin maddesidir kayısı. 100 gramında yaklaşık 2163 mikrogram A vitaminini barındırmaktadır.

8. Ciğer

dana ciğeri

A vitamini içeren hayvansal gıdaların başında ciğer bulunmaktadır. Bitkisel ve hayvansal gıdalar farklı A vitamini formlarını içerirler. Ciğer, yumurta sarısı, tereyağı gibi hayvansal gıdalar yüksek miktarda Retinol (Vitamin A) içerirken, bitkisel gıdalar A vitamininin öncüsü beta karoteni içerirler.

9. Balık

balık a vitamini içeren besinler

Balığın faydaları saymakla bitmez sanırım. A vitamini açısından oldukça zengin bir besin olan balık, Omega 3 gibi oldukça önemli yağ asitlerini de içermektedir.

A vitamini eksikliği körlüğe kadar ilerleyebilen hatta ölüme sebebiyet verebilen bir durumdur. Yüksek dozlarda alınırsa vitamin zehirlenmesi yapabilir.

Yazar Hakkında

Dr Hüseyin Arslan

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu, tıp doktoru. 2014 yılında fakülteyi bitirdikten sonra 3 yıl Ordu Devlet Hastanesi acil servisinde görev yaptı. Şu an Ümraniye Eğitim Araştırma Hastanesi'nde aile hekimliği asistanı olarak çalışmaktadır.

error: Kopyalama yasak! Anlayışınız için teşekkürler.