Popüler Sağlık

6 Sağlıklı Enerji İçeceği

doğal enerji içecekleri

Özellikle son yıllarda gençler ve sporcular tarafından kullanılan enerji içeceklerinin bir kısmının çok da masum olmadığını yapılan araştırmalar söylüyor. İnsanların, hayatın yoğun temposunda zaman zaman enerjilerinin tükenmesinden ve daha fazla enerjiye ihtiyaç duymalarından dolayı, enerji içecekleri yaygınlaştı. İşlenmiş ve doğal olmayan hemen her besin maddesinde olduğu gibi, enerji içeceklerinin de sağlığa ciddi zararları olabiliyor.

İnsanlar, enerji kaybına uğradıklarında, kafein içeren içecekler veya enerji içecekleri ile bu kaybı telafi etmeye çalışıyorlar. Halbuki, enerji veren ve çok daha sağlıklı birtakım içecekler yoluyla enerjiyi seviyesi yukarılarda tutulabilir.

İşte Enerji Veren 6 İçecek

1) Hindistan Cevizi Suyu 

Mineral ve potasyum oranı oldukça yüksek olan Hindistan cevizi suyu, insanlar için en doğal enerji kaynaklarından biridir. Yüksek enerji seviyesi için harika bir yol olan bu içeceğe, muz veya çilek ilave ederek de tüketebilirsiniz.

2-) Kombucha

Bu fermente edilmiş biyotik çay, enerji sağlayan ve detoks etkisine sahip muhteşem bir içecektir. Organik enzimler ve amino asitler açısından oldukça zengin olan bu çay, Asya’nın doğusunda üretilmektedir. Bu çaya, online mağazalar yoluyla ulaşabilirsiniz.

3-) Acai Berry Çayı

İnanılmaz derecede besleyici olan bu çay, yüksek enerji seviyesi için tüketilebilecek bir diğer içecektir. Metabolizma hızını arttırarak kilo vermeye de yardımcı olan bu çay, B vitamini, potasyum, proteinler ve sağlıklı yağ asitleri açısından çok zengindir.

4-) Ginseng Çayı

Aids hastalığına karşı etkili olan ve stresle savaşan bu çay, aynı zamanda yüksek enerji verici bir özelliğe de sahiptir. Sibirya Bölgesi’nde yetişen bu çayın, günde 200 ila 400 mg arasında tüketilmesi uzmanlar tarafından önerilmektedir.

5-) Yeşil Sebze Çayı

Kilo vermeye yardımcı olan bu çay, enerji seviyesini arttırmakta da oldukça etkili bir yöntemdir. Çayın tarifine geçecek olursak;

Malzemeler;

  • Yaklaşık 3 avuç ıspanak
  • 6-8 adet orta boy lahana yaprağı
  • 1 adet Granny Smith cinsi yeşil elma (Arjantin Elması da kullanılabilir)
  • Yarım salatalık
  • Yarım limon
  • 4 adet kereviz sapı

Bu sebzeler ve elma iyice yıkanıp durulandıktan sonra suyu sıkılarak elde edilen karışım içilir.

6-) Pancar Suyu

Pancar, vücudun sağladığı oksijenin verimli bir şekilde değerlendirilmesine yardımcı olan bir bitkidir. Bu özelliği sayesinde pancar suyu, enerji seviyesinin arttırılmasını sağlar.

Ayrıca, B12 vitamini açısından zengin, kırmızı et, ciğer, yumurta ve balık gibi besin maddeleri de, yüksek enerji seviyesi için tüketilebilecek sağlıklı besin maddeleridir.

İnsanın gün boyunca ihtiyaç duyduğu enerji için, görüldüğü üzere çok daha sağlıklı yöntemler mevcut iken, bir taraftan enerji verip, diğer taraftan sağlığı bozan enerji içeceklerinden uzak durmakta büyük fayda var. Kafein de enerji verir fakat, kafeinin aşırı tüketilmesi halinde, kalpte ritim bozukluğu, uykusuzluk,  mide ekşimesi, anksiyete, huzursuzluk gibi problemlere yol açabileceği unutulmamalıdır.

Yazar Hakkında

Yasemin Arıbaş

Haydarpaşa Bülent Akarcalı Anadolu Sağlık Meslek Lisesi 2014 mezunu. Marmara Üniversitesi İlk ve Acil Yardım Teknikerliği bölümünü bitirdi. Özel bir hastanede meslek hayatına devam ediyor.

error: Kopyalama yasak! Anlayışınız için teşekkürler.